Întrebare recomandată | Alexandr1onnn a întrebat:

De ce documente are nevoie un adolescent de 17 ani pentru a călători neînsoțit cu avionul în interiorul Europei?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O declaratie notariala a parintilor si imputernicirea (prin acea declaratie) a unei persoane majore sa te insoteasca. Inele companii aieriene fac asta cu personalul de bord contra unei sume.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are nevoie de cartea de identitate sau pasaport (daca o sa calatoreasca in state care nu sunt in UE si este necesar pasaport) si de declaratia notariala a parintilor, prin care isi dau acordul sa plece in strainatate si indica un insotitor major, acesta poate fi si personalul de bord de pe avion. Unele companii aviatice solicita o taxa pentru insotitor.

| Violleta2022 a răspuns:

- Procura notariala semnata de ambii parinti
- si Insotitor de calatorie, care te preia ca tutore, pe durata calatoriei pana la destinatie.
Pe avion, se poate calatorii sub "tutela" unui insotitor de zbor, dar tot trebuie procura notariala, de la parinti.

| Andreeush a răspuns:

Pașaport, buletin și procură pentru a ieși din țară.