| olga39 a întrebat:

De ce e interzisa marijuana in Romania si in alte tari nu? Care sunt efectele de lunga durata?

Răspuns Câştigător
| georgehari a răspuns:

Pentru că există legi care o interzic. În alte ţări nu este interzisă pentru că nu există legi care să o interzică, pentru că există tradiţie, pentru că diferă morala, pentru că sunt state mai deschise la minte (interzicerea uneori duce la stimularea consumului). Pe termen lung, poate duce la tulburări psihice - anxietate, psihoze etc.

82 răspunsuri:
| Pufulici_2393 a răspuns:

Marijuana este interzisa peste tot in general, doar in unele tari este tolerata, cum ar fi Olanda. Sa nu credeti ca mergeti acolo si vedeti cum imping baloturi de cannabis pe strada.

Un alt fapt pentru care este interzisa planta de cannabis este acela ca este o planta din care se pot face multe lucruri, o planta minune. Se pot face uleiuri, diferiti plastici, etc. Pentru asta ar trebui sa va uitati la documentarele postate de alti aici.
In principal cannabisul reprezinta o amenintare pentru mari industriasi. Daca sar legaliza cannbisul in mod probabil nimeni nu ar mai cumpara alcool si tigari. Si cu toti stim ca numai in jurul celor doua se invart sume enorme de bani.

Efecte...

Un principal efect al marijuanei este acela ca amplifica simturile. Incercati ca sa mancati o ciocolata dupa ce ati fumat marijuana, si o sa fie cel mai bun lucru de pe pamant. Iar puteti incerca cu orice tip de mancare care va place si va fi acelasi efect.
Dar sa nu vorbim numai de mancare, ascultati muzica, uitati-va la un film, jucati-va ceva, este mult mai distractiv.
Sa nu mai vorbim ca a face sex high ii mult mai intens.

Marijuana nu este un drog care creeaza euforie, este doar un mijloc prin care poti sa atingi euforia.

Depedenta fizica nu da, singura dependenta am observat-o ca o au persoanele care nu fac prea multe, adica nu au o slujba, alte activitati de recreatie. Deci plictiseala cauzeaza dependenta de iarba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care zic ca marijuana creeaza dependenta dau de inteles ca ei nici macar nu stiu cum arata un cui. Fumez marijuana de 3 ani de zile(nu indemn pe nimeni sa faca asta) am fumat 1 an jumate seara de seara dupa care 6 luni m-am rezumat la Cola fara nici un stres, nu mai dati informatii eronate, este un subiect foarte important care iti poate schimba mentalitatea in bine sau in rau, in nici un caz nu creeaza dependenta v-o spun in calitate de fumator, am 13 clase cu note foarte bune, am un viitor in viata si un comportament consider eu cat de cat normal, tinand cont ca fumez marijuana de 3 ani de zile si daca intr-adevar creea "dependenta" cred ca acum nu aveam posibilitatea sa scriu acest comentariu.
Cautati pe internet teo@cafedeko si uitati-va la filmul despre marijuana, intrati pe site-uri oficiale ale Angliei, Olandei adica pe site-urile ministerului sanatii si o sa vedeti ca NU CREEAZA DEPENDENTA.Multumesc o seara buna aaa si inca ceva pentru cei sub 18 ani, nu este indicat sa fumati asa ceva, sunteti inca niste copii, si eu am 20 de ani ma consider inca un copil dar sunt sigur pe mentalitatea mea, copilaria combinata cu marijuana poate avea urmarile vazute la tv:moarte(pentru ca s-a ajuns la ceva mai grav si nu de la marijuana), parinti distrusi si etc.Inainte sa va apucati de marijuana trebuie sa aveti mintea deschisa si sa stit 100% ca vedeti lucrurile bune in viata, bune in avantajul vostru.
O seara buna si aveti grija de plamanii vostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma tot uit la cei care spun ca iti provoaca dependenta daca fumez marijuana(cei care spun asta nu au pus gura pe asa ceva, din auzite vorbesc si ei). Fumez de 2 ani de zile si nu am nici o treaba daca nu trag un fum 1 zi 1 saptamana 1 luna.
Marijuana este interzisa la noi pentru ca avem o tara de comunisti. Oare de ce olanda si unele state din America au dat unda VERDE la consum? Oare sunt chiar asa de prosti si nu isi dau seama ca fac un rau?
...Nu mai fumati cacaturile alea de tigari legale...iti da prea mari dureri de cap fumati ceva natural, fara euri ceva bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marijuana este mai sanatoasa si ca tutunul normal deci eu sunt PRO astea au legalizat rahaturile astea de etnobotanice care iti *** craierii si plamanii si tot si marijuana cai sanatoasa si naturala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania este interzisa deoarece inca tara noastra este condusa de comunisti.Defapt pe tot Globul este interzisa conform unor tratate si legi care difera de la tara la tara dar unele tari au legi care sa permita folosirea in scop medical sau recreativ sub o supravegere stricta(la indicatia medicului, sau locuri special amenajate gen coffee shop) in cantitati mici.Romania este o tara care ar putea profita de acest gen de legalizare sub control beneficiile find uriase atat pe plan material cat si social, aducand astfel milioane de euro la buget prin turism si s-ar reduce numarul criminalitatii de pe strada in ceea ce priveste traficul cu marijuana de la coltul strazii.Alcoolul este mult mai nociv decat marijuana dar cum la noi este inca comunism nu cred ca are rost sa mai vb.despre aceste lucruri... poate peste 100 ani pana atunci va trebui sa induram sau sa alegem de cele mai multe ori calea strainatatii

Alte răspunsuri
| Ryuk a răspuns:

Marijuana e buna pentru romani sa mai iasa din starea asta de *** daca nu aveam asa ceva in tara eram morti noi tineretu va spun eu

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indraznesc sa fiu un bagator de seama pentru unii, in acelasi timp idraznesc sa va contrazic oameni buni, e doar parerea mea, care spune asa: in Romania, este ilegala, deoarece mafia, o controleaza si ies bani buni, foarte buni, din acest drog usor, care evident aduce la dependenta intr-un timp indelungat, nu vorbesc ce nu am trait. Sa revenim la legalizare, cand mafia din tara va inceta sa persevereze in actiunile lor de viitor, atunci se vor schimba multe, nu numai pe acest plan. Pe plan individual politicienii nostri se intretin, nu contam noi, doar la TV, daca ar legaliza iarba, ramura turistica ar ridica ecoomia tarii, indiscutiabila aceasta varianta atata timp cat exista mafie...eu personal o iubesc, doar eu stiu ce simt pentru ea, si cum ma simt cand fumez, de aceea mie personal imi provoaca dependenta, dar ma bucur ca am inteles-o. Sper, Olga, sa fi inteles ce e asuns in fabuloasa noastra tara si in aletele nu e, sau e dar privind alte cadre, sunt multe de vorbit... sfatul meu pentru toti, e sa gandim liber, sa nu ne mai credem ce vedem la tv, sa ivnatam sa-i ascultam pe cei din jur si sa incetam sa ii credem.

| Cosmin_5383 a răspuns:

In fabuloasa noastra tara, Romania, Marijuana, e o sursa buna de facut bani, atat timp cat exista mafie, asta inevitabil nu v-a inceta sa exista, poate se vor reprofila si ei intr-un final, dar intotdeauna or sa existe persoane slabe care sunt in jocul suprematiei si al banilor, poate atunci o vor legaliza, dar pana atunci e o sursa buna de produs bani, avand in vedere ca politia romana, o rusine, este politizata, nu actioneaza conform dreptatii, cat despre dependenta, mie personal imi creeaza dependenta dupa un timp indelungat, e o usoara dependenta psihica, uneori pot sa spun ca e impropriu spus dependenta, eu personal ma bucur ca am intelese-o. Iar in Olanda, nu o gasim pe strazi, doar in cofetarii, in prajituri, la baruri speciale unde te duci si te poti relaxa, in magazine si predomina, mai rar o intalnim pe strada, deoarece e legala nu e tolerata, sfatul meu este sa gandim liber, sa nu mai credem ce vedem la TV, sa invatam sa ii ascultam pe cei din jur nu sa ii mai credem, desigur, pentru cei ce stiu sa asculte, este sfatul meu, pentru ceilalti, sunt niste cuvinte aruncate la ameteala.

| bully a răspuns:

In loc sa fii legaliza ""drogurile usoare"" mai bine legaliza marijhoana pentru ca si efectul e diferit si in primul rand la etnobotanice nustii sigur din ce ingrediente este facut de exemplu dupa consumul unui plic de aceasa am citit pe abalajul sau si ghici ce scria ca este deodorant de masina... si mai sus putin ca nu este destina consumului uman si tocmai fumasemlaughing!

| Black_7282 a răspuns:

Marijuana este interzisa pentru ca traim intr-o tara de ****,ai voie sa bei si sa faci ciroza, ai voie sa fumezi si sa faci cancer, dar marijuana nu afecteaza decat in exces...si marijuana nu e un drog.Este pur si simplu o planta.

@Laurentiu Daca tu crezi ca Marijuana da dependenta esti un mare minus(ca sa nu zic altceva)Marijuana nu da dependenta.Marijuana iti curata organele si iti deschide mintea.Intr-adevar daca consumi foarte multa iarba iti pierzi memoria.Asta este valabil si la tigari.
Prima oara documenteaza-te inainte sa comentezi.

| sorinel_2506 a răspuns:

Daca as fi in locu` oamenilor care ne conduc as face in asa fel incat sa fie toata lumea fericita, adica.sa se fumeze doar in locuri special amenajate gen coffee shop`urile in Olanda, iar varsta minima de intrare in acele locuri sa fie 18 ani.iar cine doreste sa fumeze trebuie s`o faca decat acolo.nu ca in Olanda sa ai voie cu maxim 5 grame la tine sau ceva de genu`.in felul asta ar inceta si traficul in proportie de 80-90%.iar cine va fi prins cu marijuana la el sa fie aspru pedepsit. Parerea mea este ca asa ar fi un mod foarte bun de a impaca si "capra si varza".

| cristinutza43 a răspuns:

Sunt legi care interzic marijuana in Romania. Dar dupa parerea mea e inutil interzicerea atat timp cat peste tot se vinde si se fumeaza.Adica e interzisa doar prin vorbe nu prin fapte.
Vorba romanului : "Legile sunt facute pentru a fi incalcate ".

| cristinutza43 a răspuns (pentru alex_5475):

Si ce senzatie ai dupa ce tragi? Adica am mai intrebat si pe altii si nu au stiu ce sa spuna.

| c0e a răspuns (pentru rroxi44):

O sa iti las un link despre marijuana si un nume de documentar... apoi astept parerea ta...
http://www.armonianaturii.ro/......41-articol
documentar: Clearing the smoke:The science of Cannabis

| Tudorg42 a răspuns:

Este interzisa din cauza impactului economic asupra vanzatorilor de tutun, din cauza mentalitatii oamenilor prosti din Romania care cand aud de orice substanta necunoscuta lor o numesc "drog" si din cauza traditiei romanilor de a consuma alcool si de a refuza alte substante recreative. Efectele ei sunt in mare parte benefice, cele daunatoare sunt mult mai putine decat la tutun spre exemplu...

| Crisstttina a răspuns (pentru Laurentiu_5802):

Prin tigari iti pierzi sanatatea oh go on

| Crisstttina a răspuns:

Am avea milioane de turisiti daca ar fi legala oh go on am scoate tara din criza.

| Firo a răspuns:

Multe comentarii, observ ca parerile difera foarte mult. evident e interzis dpdv financiar, nu umanitar, asta sa fiti siguri. orice lege cu scop umanitar de la noi e pentru a fi cat de cat in plan cu celelalte tari moderne. pe wikipedia gasiti informatii utile, avizate despre cannabis si orice altceva. tin sa zic doar ca rata de dependenta e cu 50% mai scazuta decat la tutun. apoi nu confundati efectele nocive ale cannabisului cu cele de etnobotanice. thc din cannabis e complet natural, are efecte halucinogene placute, creaza pofta de mancare, scade violenta si sa nu mai mentionez efectele asupra sanatatii. hai ca le mentionez: incetineste progresul tumorilor maligne, previne boli psihice gen alzheimer, atenueaza psihoza iar cel mai important zic eu e ca provoaca regenerare neuronala, si protejarea lor, deci va face mai dashteptzi. doza letala este cam de 70% din masa corporala, deci muriti mai usor daca mancati prea multe mere, ca 50kg de iarba nu fumeaza nimeni!

| VALENTINO799 a răspuns:

Anul trecut au legalizat etnobotanicele sub porecla de legale" care distruge organismul,provoaca dependenta, mai rau te ucide. MARIHUANA nu provoaca dependentza, nu te distruge, stimuleaza neuronii, si totusi, nu este legala.Alcoolul este un drog care provoaca dependenta, se varsa direct in sange, distruge organismul, cat si pe tine in societate. Astia nu o sa faca nimic bun pentru tara.

| xVogue a răspuns:

Aici e ceva de genul : Marijuana iti distruge viata. Asa ca daca te prindem cu iarba la tine o sa te inchidem si o sa iti distrugem viata. Asta mi-a zis un gabor acum cateva zile pe strada si sincer e o porcarie ca nu se legalizeaza..pana la urma tot ce e interzis e mai interesant..ps. sunt consumatoare de asa ceva si chiar nu imi pare rau big grin O sa fumez toata viata mea.