| Xenoverse a întrebat:

De ce institutiile de stat nu angajeaza persoane cu handicap, dar trebuie sa vireze catre bugetul de stat, lunar o sumă reprezentând salariul de bază minim brut înmulţit cu numărul de locuri de muncă ce nu au fost ocupate de persoane cu handicap.

Dar institutiile sunt obligate sa angajeze persoane cu handicap.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca locurile se ocupa de PCRB.

| romeo78 a răspuns:

Persoanele cu handicap nu sunt angajate în primul rând datorită faptului că nu au pregătire suficientă. Sunt persoane pe care familia nu le-a încurajat cu școala și e posibil să nu aibă decât 4-8 clase sau deloc.
Nu este discriminare, dar pur și simplu nu este un personal calificat în rândul persoanelor cu handicap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum scrii nu prea pari handicapat, sunt persoane fara handicap care scriu prost rau. in Romania se fac multe discriminari si cu rromi si cu persoanele handicapate. apropo cate clase ai? Ce studii ai?

| Sonia822 a răspuns (pentru romeo78):

Poate in infundatura in care locuiesti tu. Sunt persoane cu handicap mult mai inteligente ca tine, pentru ca s-au preocupat sa invete. Apoi, sunt oamenii deja formati, care au avut un accident, sub diverse forme.

| romeo78 a răspuns (pentru Sonia822):

În lipsa de respect și bun simț pe care o aveți luată de la părinții dumneavoastră puteți scrie așa ceva! Studiați mai atent, vedeți site-uri despre persoane cu dizabilități și după aceea vorbiți! Apropo, acum 30 de ani în urmă erau cooperative dedicate persoanelor cu dizabilități sau mixte.
Iar, dacă credeți că în afară de orașele mari, în alte localități se preocupă cineva de educație, înseamnă că nu știți pe ce lume trăiești!
Iar, persoanele care au avut accident, care s-a soldat cu o dizabilitate, acolo se pune problema altfel!
Nu încurcați borcanele!

| RAY a răspuns:

Ba da sunt, eu unu am vazut inclusiv la finante, fortele de munca

| Sonia822 a răspuns (pentru romeo78):

E lipsa de inteligenti din parte Dtale sa asociezi o persoana cu handicap cu prostia. (situatie in care poti considera ca ai un IQ redus, deci esti cu handicap) Handicapul poate fi de orice natura, de la imobilizare in carut, la lipsa mana. Asta nu impiedica pe nimeni sa nu-si urmeze studiile. Poti fi si avocat in scaun cu rotile. Handicapul fizic nu poate fi asociat cu un IQ redus. Poti sa ai un handicap si poti deveni absolut orice iti doresti: medic de familie, jurist, profesor, contabil, antreprenor. Poti conduce si autovehicule chiar si fara un picior, cu toate activitatile conexe izvorate din aceasta abilitate, poti manageria o firma, poti avea functie de conducere intr-o multinationala, poti fi in top management la privat, ONG, stat, etc. Tine de fiecare individ in parte sa-si finalizeze studiile. Daca n-o face, da, poate lucra cel mult intr-o fabrica la asamblat cutii de carton, sau confectioneaza pungi de cadouri acasa.

| romeo78 a răspuns (pentru Sonia822):

Bine doamnă atotștiutoare!
IQ redus aveți dumneavoastră dacă vorbim una și divagați pe alte subiecte!
Sunt handicapați făcuți pe bani grei, nevăzători în acte, dar au carnet de conducere. Nu am spus de nimeni că este prost! Nu am discriminat pe nimeni! Am spus doar atât: în România zilelor noastre persoanele cu dizabilități, însoțitorii lor nu sunt sprijiniți de stat, privat să facă școală, să aibă un servici. Atât am spus! Și, în orașele mici, în zona rurală sunt marginalizați!
Spune-ți și mie în câte instituții publice, private, fabrici există rampe, lifturi de acces pentru o persoană în cărucior cu rotile! Câte școli au acces facil pentru o persoană cu cărucior! Nu ați auzit, văzut că sunt părinți care își cară pe brațe într-o școală copilul?
Nu mă mai aburiți cu vorbe de 2 bani!
Cunosc mult mai bine aceste situații decât credeți dumneavoastră despre mine!