| LanguageMaster a întrebat:

De ce persoanele juridice beneficiază de garanție redusă la obiecte?

1 răspuns:
| JackR a răspuns:

Pentru ca se presupune/s-a calculat statistic cgradul de utilizare al respectivului produs, pentru persoane fizice si pentru persane juridice. De exemplu, o imprimanta intr-un birou poate sa listeze si 10000 de pagini pe luna. Pentru un utilizator casnic, probabil 600-1000 pagini ar fi maximum. Ca urmare, gradul de utilizare mai mare, presupune probabilitate mai mare de aparitie a unui defect. O perioada de garantie egala, ar insemna pierderi financiare pentru producatori.