| anonim_4396 a întrebat:

Dintre toate tarile care "fraternizeaza" cu noi, care este tara care ne-a ajutat, macar cu sfaturi, sa trecem mai usor criza financiara!

Răspuns Câştigător
| adelfinul a răspuns:

Cine sa ne ajute frate? Daca noi nu ne ajutam, noi romanii! Pai ma duc eu la piata si cumpar cartofi din Olanda? Pai daca am arunca din avion seminte pe pamntul nostru si am lasa animalele libere pe pamanturile noastre si tot am avea ce manca. Tu nu vezi ca se mira toata lumea de noi, ca nu stiu ce nu avem, diamante mi se pare, ca in rest avem cate putin din toate bogatiile pamantului:munti, paduri, dealuri, campii, delta, rauri, fluviu, mare, aur, petrol, gaze, carbune, uraniu, minereuri de tot felul, ape minerale, ape termale, sare, etc. Si-mi vine sa mor cand aud stirea ca la intrare in portul Mangalia a esuat o nava incarcata cu asfalt. Da-le dracu de autostrazi ca le faceam pana acum din piatra daca vroiam. Altii n-au pamant si cultiva rosiile pe lespezi de piatra cu pamant importat, iar noi n-avem ce manca. Altii n-au nisip pentru constructii, n-au nimic. Noi avem ciment, nisip, piatra si ne vaitam ca n-avem case destule. Ce sa mai zic, ca m-am plictisit. Nu-i asa?

2 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Poate Polonia...

| arhivistu a răspuns:

Adelfinu...noi nu mai avem nimic.padurile is taiate, petrolul l-am vandut, minele le-am inchis, aurul...il dam si ala.Au vanduuuut toata taraaaa hoti astiaaaaaaa