| anonim_4396 a întrebat:

E corect ca valoarea bonurilor de masa sa fie considerate de angajator ca parte din salariu? Adica dintr-un salariu de 1200 RON, 300 RON sa fie bonuri?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu, dar daca lucrezi la patron, nu ai ce face. Daca esti la stat, poti face sezizari la Ministerul Muncii dar daca esti la patron ai sanse sa-ti pierzi jobul.

| antonius74 a răspuns:

Da, e corect.

| Brotacelu a răspuns:

Da, este corect

leonardk
| leonardk a răspuns:

Nu e corect - pentru contravaloarea bonurilor de masa angajatorul nu plateste taxe la stat. Daca ti le scade din salariu fenteaza statul si poate sa cada in cap. Tocmai neplata niciunei taxe pentru bonurile de masa creaza avantajul lor. daca ti-ar mari salariul cu 300 ron ar trebui sa plateasca taxe catre stat mai mult de 50% din suma, deci ar trebui ca suma bruta platita de angajator, sa fie peste 450 ron si in plus ai plati si tu, impozit, cas, etc. Suma alocata este neta si neimpozabila.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Salariul de baza iti este insris in cartea de munca. Nu o sa vezi nicaieri 900 lei + bonuri de masa in valoare de 300 lei. Si atunci pensia e calculata si in functie de valoarea bonurilor de masa? Fac ce vor angajatorii... Poti sa aci o sesizare in scris la Inspectoratul Teritorial de Munca. Asa cum spunea si @leonardk, pentru acele bonuri de masa angajatorul nu plateste taxele pe care le plateste pentru salarii.

| sharky88 a răspuns:

Nu

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu e corect, bonurile de masa in valoare de 300 roni se dau separat de salariu.