| zoone a întrebat:

Buna ziua.
Tatal meu are (inca) bonuri de masa in valoare de 9 lei, se poate face ceva la firma ca sa ajunga la 15 ca in ziua de azi?
Firma se scuza ca nu exista o lege care sa ii oblige ca sa ridice valoarea bonurilor.
Multumesc pentru raspunsurile ajutatoare.

Răspuns Câştigător
| 19flo79 a răspuns:

Bonurile de masa sunt un bonus. Firma poate sa nu le dea deloc si nu ai ce sa ii faci legal.
Nici o lege nu obliga firma sa modifice valoarea bonurilor!
Citeste contractul de munca si o sa vezi ca bonurile de masa nici nu apar pe cotract (cel mai probabil) happy

In ziua de azi, bonurile au ajuns la 20 lei

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MF nr. 1.245/4 octombrie 2021, pentru stabilirea valorii nominale indexate a unui tichet de masă pentru semestrul II al anului 2021, citez:
  "ART. 1. Pentru semestrul II al anului 2021, începând cu luna octombrie 2021, valoarea nominală a unui tichet de masă, stabilită potrivit prevederilor art. 33 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1.045/2018, cu modificările ulterioare, nu poate depăşi cuantumul de 20, 09 lei.
  ART. 2. Valoarea nominală stabilită la art. 1 se aplică şi pentru primele două luni ale semestrului I al anului 2022, respectiv februarie 2022 şi martie 2022. "
  Nici L.165/2018 si nici acest ordin nu instituie o limita minima a tichetului de masa ci doar limita maxima si nici nu instituie obligativitatea acordarii de catre angajator, daca nu exista prevederi in CCM aplicabil sau in CIM.

Bula
| Bula a răspuns:

Doar Banca Nationala are dreptul sa re-evalueze banii si titlurile valorice.
Bonurile de masa au valabilitate limitata pentru anul fiscal de emitere.

| zoone explică (pentru Bula):

Multumesc.