| Victoria18 a întrebat:

E legal ca vecinii mei sa detina stupi in curtea lor? De vorba buna nu vor sa ii mute intr-un loc mai izolat iar ziua nu pot scapa de albinele lor. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal daca vecinul respecta distanta prevazuta de legea apiculturii, 383/2013, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 13
  (1) Amplasarea familiilor de albine pe terenurile deţinute de apicultori, cu orice titlu, se face la o distanţă de cel puţin 10 m faţă de drumurile publice sau hotarele proprietăţilor din domeniul public aflate în intravilan ori în extravilan şi la o distanţă de cel puţin 5 m faţă de hotarele proprietăţilor din domeniul privat aflate în intravilan ori în extravilan.
  (2) Dacă distanţa faţă de obiectivele prevăzute la alin. (1) este mai mică de 5 m, familiile de albine trebuie să fie despărţite de acestea printr-un gard, zid, plasă ori alt obstacol prin care albinele să nu poată pătrunde în zbor, cu o înălţime minimă de 2 m, măsurată de la nivelul solului, şi care să continue pe aceeaşi linie încă 2 m dincolo de stupii amplasaţi la extremităţile stupinei."

| NLS a răspuns:

Pai nu e impotriva legii sa ai albine in gospodarie la tara, insa asta presupune sa le tii in gradina, nu undeva aproape de curtea si usa vecinilor.
Iar daca te deranjeaza, sau esti alergica si iti pun viata in pericol (1-2 intepaturi pot cauza moartea, daca nu ti se administreaza o injectie in vena in primele 10 minute dupa intepatura) mergi la politie, (ducand daca e cazul si o hartie de la medic in care se atesta ca esti alergica ).

Un trick de incercat: se spune ca albinelor nu le place culoarea neagra, asa ca nu imbraca nimic in culori foarte inchise vara. De altfel, aceste culori atrag si caldura...

Pe de alta parte, daca nu esti alergica, (ar trebui sa mergi la medic sa faci un test, sau sa te lasi intepata de una, sa vezi cum reactionezi), veninul de albine e "sanatos" pentru reumatism.

Taica-meu are albine, le tine in gradina, niciodata nu s-au plans vecinii.

| Hammurabi a răspuns:

Faci ce am făcut și eu după ce am ajuns la spital aproape în șoc anafilactic. Pui mâna pe un spray insecticid și îi decimezi populația de albine. Atenție. Doar la tine în curte.
Va înțelege atunci extrem de rapid și va muta stupii de lângă gardul tău.

| Donsavas a răspuns:

Vorbesti cu cineva de la dispecerat sau de la secția de poliție din zona si ii rogi sa ia măsuri! Este o intervenție urgență în cazul în care te deranjează.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca e legal, din moment ce te deranjeaza. Plus ca sunt periculoase. Eu zic sa suni la politie si sa intrebi ce e de facut, poate o sa vina sa se uite.

| Cosmin_Marius_1995 a răspuns:

Da, este legal dar eu mai bine iti zic sa dai cu ceva de gandaci sa nu mai vina pe la tine prin curte sau pe la geam.