| aimullah123 a întrebat:

Este legal ca un psiholog/psihiatru sa se casatoreasca cu o pacienta sanatoasa psihic?

23 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pai daca e sanatoasa nu mai are calitatea de pacienta. E o persoana normala.

| alina2k18 a răspuns:

Nu e moral dar LEGAL estewinking dar sunt extrem de rare cazurile in care medicii se casatoresc cu pacientele laughing cred ca 0, 0000001 % laughing

| MJo a răspuns:

Există vreun om sănătos care să iubească? laughing

| Digikey a răspuns:

Este norocos daca a gasit una sanatoasa.
Eu cred ca are ceva hibe dar le ascunde foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu ar legal sa faci asta? laughing))

Bineinteles ca poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

De ce nu e moral?
Sti ce inseamna cuvantul "moral"?
Intreb si eu.

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, stiu ce inseamnawinking, tu ''sti''?
Citeste in stagiul de Bioetica medicala pe care il face orice medic de ce nu e moral sa aiba o relatie amoroasa cu o pacientawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca nu e sanatoasa, o trateaza el rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

*Stii,ma piş.
Nu trebuie sa citesc nicaieri ca sa-mi dau seama ce-i moral si ce nu.
Daca pacienta este sanatoasa clar nu o sa mai fie pacienta la psihiatru, ok?
Daca-i sanatoasa nu o sa se mai duca la psihiatru.
Una-i psihiatru si alta-i psihologu.

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu era vorba de ce ti se pare tie moral, ne doare in tampoane, stii?winking
Tocmai ca oamenii sanatosi se cam duc la psihiatru si psiholog, aia bolnavi nu prea isi constientizeaza afectiunile deci nu prea se cauta la psihiatrie.
''Una-i psihiatru si alta-i psihologu.''
Gata, sunt si eu lamurita, ce bine laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru alina2k18):

Si de ce nu ar fi moral?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Ok,
Dragi copii, problema pentru acasa:
Alina se duce la psihiatru pentru ca are o problema in viata ei, dar psihiatrul spune ca Alina este sanatoasa psihic, prin urmare Alina nu o sa se mai duca la psihiatru.
Intrebarea este:
De ce alina2k18 spune ca este imoral ca dl psihiatru sa aiba o relatie cu Alina?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă Alina e sănătoasă, nu i se pune un diagnostic, deci nu este pacienta nimănui. La psiholog însă, poate merge oricine, cu sau fără o afecțiune, poți merge și să-ți tratezi angoase și doar că ai tu chef să-ți povestești viața cuiva. Cel mai sănătos e să nu dezvolți o relație cu un om care îți studiază slăbiciunile big grin

| darrio2007 a răspuns:

Ce fel de pacienta e daca e sanatoasa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Asta cred si eu.
Cred ca am nevoie si eu de psiholog ca de cand citesc chesti le TPU m-am tampit.
Eu credeam ca este vorba doar de psihiatru laughing)) laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Domnisoara Alinutza, am inteles gresit, credeam ca este votba doar de psihiatru, cred ca am nevoie si eu de psiholog laughing) laughing)

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Va duce mama pe toti laughing

| antimulte a răspuns:

Legal este. De ce nu ar fi, daca e sanatoasa nu mai e pacienta. Iar medicul merge la sigur, stie cat e de sanatoasa sau ce probleme are.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Platesti tu? happy

| alina2k18 a răspuns (pentru antimulte):

Sunt unele boli care ii pacalesc si pe psihiatriiwinking

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-are mama bani laughing dar daca faci urat pe strada sau te dezbraciwinking prin locuri publice te duce SMURDU numaidecat la Obregia pentru vreo 7 zilewinking ai si psihiatru si psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Vad ca ai experienta cu chestiile astea laughing) laughing))

| aimullah123 explică (pentru darrio2007):

Oamenii merg la psihiatru din mai multe motive. Poate doar sunt stresati o perioada si au nevoie de ceva medicamente. Altii poate au tulburari de somn. Sunt o gramada situatii in care oamenii apeleaza la psihiatru sau psihoterapeut fiind sanatosi psihic.