| Hyperion7 a întrebat:

Este societatea actuală una matriarhală?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
46 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

Pai altfel nu se explica logica prin care spui ca 70% din barbati inseala si sustii ca mai multi decat femeile? Cu cine inseala? Cu extraterestrii? Asta este! Ai fost invatat de la mama sa dai mai multa crezare femeilor.

| StoicAnalysis a răspuns:

Inca nu, dar se incearca.

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

"Cu cine inseala? Cu extraterestrii?"

Tataie, numaul de femei care ofera servicii sexuale e mult mai mare decat al barbatilor. Si in general, nu sunt casatorite, deci nu inseala pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, este una perfect patriarhala.

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

Tataie sa-i zici altcuiva nu mie. Nu cred ca am facut sex cu cineva din neamul tau!

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 explică (pentru TornadoIDS):

Răspunsul e simplu,la faptul ca in ziua de azi femeile ne conduc și n-o zic c-as fi misogin,din contra,dar daca e sa o luam per total,spunea cineva la o întrebare că și bărbații ajung sa fie violați de femei și chiar bătuți de unele,femeile cresc copiii,deci ii feminizează,femeile sunt peste tot,la orice loc de muncă, oriunde, femeile sunt cele mai îndreptățite in orice situație, spre deosebire de bărbați și astea sunt doar câteva situații, nu știu dacă neapărat subiective, dar cam așa am văzut eu lumea din ziua de azi.Stiu că femeile au fost neîndreptățite o buna bucata de vreme, de-a lungul istoriei noastre cel puțin.Acum nu știu exact daca chiar femeile devin mai impunătoare in societate sau pur și simplu e o iluzie.

| Hyperion7 explică (pentru TornadoIDS):

Corect! Absolut de acord!

| Hyperion7 explică:

Bine,așa e, oarecum
Însă nu putem spune pe deplin că femeile nu sunt așa importante.
Adică sunt meserii la care bărbații sunt mai buni și sunt meserii la care femeile sunt mai bune.
Daca e sa o iei din perspectiva unui bărbat, da, femeile poate nu par așa relevante cum nici pentru femei bărbații nu par relevați, de exemplu.

| Hyperion7 explică:

Depinde.Aici nu pot sa trag o concluzie pripită, fiindcă nu știu dacă e neapărat o statistica, cat mai degrabă ceva subiectiv.

| Hyperion7 explică:

Eu am înțeles chestia asta, însă asta e știută de mult timp, faptul că femeia are nevoie de un bărbat ca sa o apare, la fel cum un bărbat are nevoie de o femeie să îl susțină emoțional și așa mai departe.Asta că bărbații nu plâng, e un clișeu happy Nu suntem roboti, avem și noi sentimente.Barbatii care nu mai plâng,au fost cei care au plâns cel mai mult.
Deci,concluzia e că femeia are atuurile sale, iar bărbatul la fel, cum un bărbat nu are răbdarea necesară să lucreze cu copiii, de exemplu, nici o femeie nu are forta necesară să lucreze pe șantier.Asa că bărbatul completează femeia, iar femeia bărbatul.

| anonim3248 a răspuns:

Un om trage direct cu arma doar într-o unică situație.

| Ararat a răspuns (pentru Hyperion7):

"femeile sunt cele mai îndreptățite in orice situație*
Da. Foarte indreptatita am fost cand ma hartuia un coleg si cei de la HR nu au vrut sa faca nimic si a trebuit sa fac plangeri si sa imi schimb locul de munca.
Mai bine spune ca nu iesi din casa si asculti podcast-uri dubioase, e ok.

"Femeile sunt peste tot". Umm, suntem 51% din populatie, care e problema ca sunt peste tot, esti gay, vrei o lume de barbati? Wtf, ce planset absurd.

| Hyperion7 explică (pentru Ararat):

Ba ies din casa,vad situația,însă,daca e sa compari situațiile în balanță,daca un coleg de-al tau ar fi supus aceluiași tratament la care ai fost supusă, șansele ar fost egale în soluționarea acestei probleme.
Cât despre prima parte, mai am de adăugat și faptul că există și situații în care acesta nu este îndreptățită, nu intru in detalii, însă mai multe sunt cazurile în care femeia ar fi îndreptățită din mai multe aspecte.
Și ps. nu ascult niciun fel de podcast.

Nu e vorba că aș vrea să fie o lume de bărbați, din punctul meu de vedere ar fi ok așa cum e lumea în acest moment.Eu am adus argumente cum că femeile sunt importante în societate, nu că n-ar fi, dupa cum zic alții.Asta e diferența,că ai citit doar ceea ce ți-a convenit,e strict problema ta,însă eu am zis că femeile sunt importante în societate,nu am zis că am ceva împotriva cu faptul că ele sunt peste tot.
Nu eu sunt ăla care s-a plâns,te rog sa reiei ceea ce eu am scris și apoi să deduci din nou concluzia.
In orice caz, posibil sa mai existe elemente interpretabile, însă na, daca te-am ofensat in vreun fel, îți cer scuze!

| J0B0MAT a răspuns:

În ce univers paralel trăiești de întrebi asta? Uită-te cine conduc țările, asociațiile, companiile în proporție de 90% în toate țările.Și nu includem aici țările arabe și cele în care femeia nu prea are niciun drept.