| Hyperion7 a întrebat:

Este societatea actuală una matriarhală?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
45 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa parerea mea este doar pe jumatate, in unele cazuri este, in altele nu este.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Totul se face pentru femeie.
Cateva exemple:
- daca femeia este cu "probleme" si umbla prin "vecini" la proces tot ei i se dau copii spre crestere. Trebuie sa fii extrem de agil ca sa castigi. Eu, cand m-am despartit de prima sotie, eram militar. Ma mutasera la ordin in alta garnizoana. In instanta a mintit ca eu m-am mutat de bunavoie. Cand am cerut instantei sa-mi permita sa aduc adeverinta ca am fost mutat la ordin si nu la cererea mea, au spus ca nu este nevoie si ca nu o vor accepta proba;
-daca intr-o firma te uiti, doar femeile au serviciul cel mai usor, dar la drepturi ele au veniturile mai mari. Uita-te prin banci! Daca vezi un barbat la 5 banci e mare lucru. La drepturile sociale, insa, vor sa fie egale;
-daca o jignesti pe una sar toate: nesimtitule, etc! Daca o femeie te jigneste toate rad.
Tot ce am scris eu acum va fi incadrat la misoginism. Daca o femeie scrie rau despre barbati nimeni nu va zice ca-i misandrie.
Scor 4 - 0 in favoarea lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

O sa iti pui toata lumea in cap cu comul asta. Oricate argumente ai aduce, lumea o sa iti zica misogin. Tu ca barbat, nu ai nici un drept, doar dreptul sa muncesti si sa mori.

| Ararat a răspuns (pentru Salontanul):

Asta e o prostie, majoritatea custodiilor le castiga femeile pentru ca barbatii nici macar nu se prezinta la apel. Am in familie avocati, majoritatea zic ca barbatii vor sa castige custodia doar cand vor sa se razbune pe femeie, foarte putini dau doi bani pe copil.

| Salontanul a răspuns (pentru Ararat):

Asta este alta prostie si exemplu de manipulare in matriarhat. Este un principiu chiar daca ea este curva. https://ro.wikipedia.org/......_mam%C4%83

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam am obiceiul sa apar cauze pierdute. Asta e!

| Ararat a răspuns (pentru Salontanul):

Wikipedia e o gluma. Vorbeste cu avocati de divort.

| troleibuz a răspuns (pentru Salontanul):

"Tot ce am scris eu acum va fi incadrat la misoginism. Daca o femeie scrie rau despre barbati nimeni nu va zice ca-i misandrie."
Ba da, orice zice o femeie in ziua de azi, chiar si cand e vorba de inceli, e incadrat la misandrie.

Cat despre custodii, 80% cazuri ar fi castigate de barbati daca macar ar incerca sa lupte pentru ele.

Statisticile sunt complexe, nu se citeste doar titlul lor.

Ce ai descris nu e matriarhat.

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

"Este un principiu chiar daca ea este curva."

Daca ar fi calcatul pe alaturi motiv de neincredintare a copiilor, trei sferturi dintre tati ar trebui decazuti din drepturi de dinainte de divort. Si cred ca sunt optimist cand spun 75%.hee hee

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

Asa este! Barbatii inseala mai mult ca inseala si cu alti barbati. Femeile cu alte femei n-o fac. Cand spun eu ca matriarhatul isi pune amprenta.

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

"Barbatii inseala mai mult ca inseala si cu alti barbati. Femeile cu alte femei n-o fac."

Asta chiar ca e din putul gandirii.laughing
Cum adica inseala cu alti barbati? Si cum adica, femeile n-o fac?!
Daca e ce cred eu ca ai vrut sa spui, iarasi te afli in eroare. Nu sunt mai multi barbati bisexuali decat femei bisexuale.

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

Pai altfel nu se explica logica prin care spui ca 70% din barbati inseala si sustii ca mai multi decat femeile? Cu cine inseala? Cu extraterestrii? Asta este! Ai fost invatat de la mama sa dai mai multa crezare femeilor.

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

"Cu cine inseala? Cu extraterestrii?"

Tataie, numaul de femei care ofera servicii sexuale e mult mai mare decat al barbatilor. Si in general, nu sunt casatorite, deci nu inseala pe nimeni.

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

Tataie sa-i zici altcuiva nu mie. Nu cred ca am facut sex cu cineva din neamul tau!

| Holiday a răspuns:

Nici vorba. In afara de cativa frustrati care si-au luat-o intr-un fel, sau altul de la femei, nu cred ca ar putea considera cineva ca suntem in matriarhat.

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

Asa este? Mie doar mi s-a parut ca m-a invins in instanta printr-o minciuna? Asa este ca doar mie mi se pare ca peste 90% dintre copii sunt incredintati mamelor? Mai citeste statistici si apoi vorbim! https://www.scena9.ro/article/copii-divort-tati-discriminare-partaj

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

Este foarte normal sa fie majoritatea incredintati mamelor. Toate studiile arata ca in general primesc o ingrijire mai buna de la mame, decat de la tati. Motivele sunt multiple. Iar instanta are obligatia sa dea sentinta in interesul minorului. Faptul ca acest lucru creaza frustrari unora ca tine e alta poveste.

"Mie doar mi s-a parut ca m-a invins in instanta printr-o minciuna?"

Nu cunosc speta, si nici nu stiu ce motive a avut sa-ti dea papucii. Dar una peste alta, daca ti-a tras-o in instanta, inseamna ca e ceva mai inteligenta ca tine, nimic mai mult.

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

Tocmai ai recunoscut ca este matriarhat, pe principiul ca stim noi ca femeile sunt mai bune. Asta e! Pana nu dispare aceasta mentalitate va fi tot matriarhat. Mai stiu unii care la seviciu se dadeau cocosi si acasa "sarut-mana Rodicuta". N-a fost mai inteligenta ci a profitat de faptul ca judecatoarea era fosta colega de liceu. Femeile tin unele cu altele si barbatii sar unul la gatul celuilat. Pana si in amanunte este discriminare. Doua femei isi zic una alteia: ce faci iubito? Ia sa-i zic eu unuia: ce faci iubitule? Pe loc m-ar eticheta ca gay. Doua femei merg de mana la WC. Ia sa fac eu asa sa vezi ce vorbe ar iesi. Ne-au manipulat din copilarie sa le dam tot lor dreptate si multi au impresia ca sunt stapani in casa. Vai si amar!

| Ararat a răspuns (pentru Salontanul):

Deci e matriarhat pentru ca femeile au doua avantaje (dintre care unu e pur si simplu fals), dar cele 100 de avantaje de a fi barbat nu fac tara asta patriarhala? rolling on the floor Ce spui tu, daca ar fi real, s-ar numi sexism si atat. Si sincer, e amuzant ce consideri tu problema ca barbat, ca iti zice cineva gay. Asta inseamna sa ai viata usoara, te raneste si o floare. Poate daca voi, homofobii, nu ati folosi gay ca insulta, n-ar exista asemenea jigniri. Sa stii ca feminismul lupta cu sexismul de ambele parti, dar nu esti pregatit pentru discutia asta. Abia intelegi termenul de matriarhat.

| Salontanul a răspuns (pentru Ararat):

Serios? Ce pregatire ai in domeniu? Normalitatea este homofobie? Interesant! Si femeile au sute de avantaje, doar ca la unii manipularea feminina s-a inradacinat adanc.

| Ararat a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu am, dar neamul meu da, ajung mamele sa se roage de tati sa vina la judecatorie sa faca 50-50 si ei nu vor laughing daca ai auzi tu cate am auzit eu, ai fi misandru. Bine ca esti ferit de lume si marea ta problema e ca esti facut gay daca ii spui iubi unui prieten. Pai mi se pare normal cand urasti femeile si ridici in slavi barbatul sa fii numit asa. Hai sa nu ne mai ascundem dupa deget. Ceva ascunzi tu. Oamenii normali nu sunt asa inraiti.

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

"Tocmai ai recunoscut ca este matriarhat, pe principiul ca stim noi ca femeile sunt mai bune."

Femeile sunt mai bune la unele lucruri, barbatii la altele. Daca tot invidiezi femeile, si spui ca au job-uri misto, de ce nu te-ai dus sa lucrezi intr-o fabrica de confectii, de exemplu. Chiar crezi ca nu te primeau, daca aveai abilitatile necesare?!

"Ia sa-i zic eu unuia: ce faci iubitule? Pe loc m-ar eticheta ca gay. Doua femei merg de mana la WC. Ia sa fac eu asa sa vezi ce vorbe ar iesi."

Doi barbati isi spun "ce faci c. oaie?", si nu e nicio problema.

Culmea e ca exact astia ca tine, care se plang de faptul ca femeile pot face lucruri fara sa fie etichetate, sunt primii care eticheteaza barbatii daca le fac.

"N-a fost mai inteligenta ci a profitat..."

Cand stii sa profiti de situatie esti inteligent.

"Femeile tin unele cu altele si barbatii sar unul la gatul celuilat."

Nu prea te-ai invartit printre femei, asa-i? De fapt e tocmai invers. Tu doar pui botul la fenta. Faptul ca vorbesc frumos intre ele, nu inseamna nimic, de fapt.

"...si multi au impresia ca sunt stapani in casa"

Ce intelegi prin "stapan in casa"?

| J0B0MAT a răspuns:

În ce univers paralel trăiești de întrebi asta? Uită-te cine conduc țările, asociațiile, companiile în proporție de 90% în toate țările.Și nu includem aici țările arabe și cele în care femeia nu prea are niciun drept.

| Hyperion7 explică:

Va rog, fara astfel de discuții

| troleibuz a răspuns (pentru Hyperion7):

La ce discutii te astepti cand pui intrebari absurde care gadila egoul misoginilor?

| Hyperion7 explică (pentru troleibuz):

Cred că această întrebare este mai rezonabilă pentru dumneavoastră
https://www.tpu.ro/......-asteapta/

| Hyperion7 explică:

Bine,așa e, oarecum
Însă nu putem spune pe deplin că femeile nu sunt așa importante.
Adică sunt meserii la care bărbații sunt mai buni și sunt meserii la care femeile sunt mai bune.
Daca e sa o iei din perspectiva unui bărbat, da, femeile poate nu par așa relevante cum nici pentru femei bărbații nu par relevați, de exemplu.

| Hyperion7 explică:

Depinde.Aici nu pot sa trag o concluzie pripită, fiindcă nu știu dacă e neapărat o statistica, cat mai degrabă ceva subiectiv.

| StoicAnalysis a răspuns:

Inca nu, dar se incearca.

| anonim3248 a răspuns:

Un om trage direct cu arma doar într-o unică situație.

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Este ***

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana ce nu dispare coruptia din pacate da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Op ce hoț esti, sti ce intrebari sa pui ca sa trigaruiesti lumea laughing as putea sa imi spun si eu parerile, dar voi transforma postul in vonpulivan vs feministe si simpi. Asa ca nu am sa zic nimic, imi iau niste pop corn si astept circul. Sa inceapa jocurile laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, este una perfect patriarhala.

| troleibuz a răspuns:

O intrebare absurda cu raspunsuri si mai absurde. Evident ca nu.

| 4evergentleman a răspuns:

Este cocalara,majoritatea se cred psihologi,filosofi, dramaturgi, oamenii de știință, genii și nu știu nici cele mai simple ecuații sau pic de cultura generala, sa nu mai zic de grandomanie,"toți" vor să pară ceva ce nu sunt și să își arată abilitățile de ghiolbani. O societate de maneliști in care toți de cred bombardieri și interlopi

Răspuns utilizator avertizat
| Florian80 a răspuns:

Evident ca nu! Si in niciun caz in Romania, unde patriarhatul este atat de bagat in capul oamenilor de mici incat...nu sunt sanse de schimbare nici in viitor.

| Ararat a răspuns:

rolling on the floor