| vladmarius a întrebat:

Este valabil un proces verbal de contraventie cu privire la deranjarea ordinii si linistii publice daca acesta este intocmit la o data ulterioara celor intamplate, deci nu la locul cu pricina si fara a se constata cele invocate de reclamant, de catre un agent constatator? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este valabil, daca procesul contine toate datele prevazute de OG 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor.
Contravenientul are dreptul sa-l conteste, facand o plangere contraventionala la judecatorie, in termen de maximum 15 zile de la data primirii procesului verbal de contraventie.

1 răspuns:
| doc69 a răspuns:

Poti doar sa faci contestatie in instanta..este valabil