| LanguageMaster a întrebat:

Executorul judecatoresc poate face executare silită numai cu încuviințarea instanței de judecată?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, conform CPC, citez:
"ART. 666. Încuviinţarea executării silite
  (1) În termen de maximum 3 zile de la înregistrarea cererii, executorul judecătoresc va solicita încuviinţarea executării de către instanţa de executare, căreia îi va înainta, în copie certificată de el pentru conformitate cu originalul, cererea creditorului, titlul executoriu, încheierea prevăzută la art. 665 alin. (1) şi dovada achitării taxei judiciare de timbru.
  (2) Cererea de încuviinţare a executării silite se soluţionează în termen de maximum 7 zile de la înregistrarea acesteia la instanţă, prin încheiere dată în camera de consiliu, fără citarea părţilor. Pronunţarea se poate amâna cu cel mult 48 de ore, iar motivarea încheierii se face în cel mult 7 zile de la pronunţare. Încheierea se comunică din oficiu, de îndată, executorului judecătoresc, precum şi creditorului."

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Da, doar nu face de capul lui laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru aXy99):

Stii ca a fost o perioada scurta, cand nu trebuia incuvintare? Pana ce a intervenit CCR sau ICCJ - nu stiu cine exact si mi-e lene sa caut.

| Donsavas a răspuns:

Da,altfel nu.