| chels95 a întrebat:

Exista in Romania un fel de loc de munca sau ceva asemanator pentru adolescenti(minori dar cu buletin)?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii o persoana dobandeste capacitatea de a incheia singur un contract individual de munca de la varsta de 16 ani. Ca exceptie se poate angaja si de la 15 ani dar numai cu acordul parintilor si cu conditia ca munca sa nu-i primejduiasca sanatate, integritatea fizica si studiile. Angajarea in munca a minorilor sub 15 ani este interzisa. Fapta de a angaja minori cu nerespectarea conditiilor de varsta constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 3 ani. Numai bine!

| Madalichka a răspuns:

Din cate stiu, dupa varsta de 15 ani poti fi angajat legal, dar nu la program intreg (deci mai putin de 8 ore), iar angajatorul este obligat sa iti ofere unele conditii (cum ar fi apa si aer conditionat in cazul caniculei)
Totusi, unele firme se eschiveaza in a angaja minori, probabil din cauza birocratiei. Eu iti doresc succeshappy

| Paul_2929 a răspuns:

Da exista. poti cauta pe net regulile de a angaja un minor.sunt destul de multe am avut eu un proiect la engleza cu asta si am scris destul de mult... poti cauta pe Google regulile ex: te poti angaja la Mc.Donalds la un post fara sa te ranesti venind 6 ore pe zi si vacanta mai mare decat un om normal. daca seful te pune pe un post care iti afecteaza viata poti sa-l dai in judecatawinking
Bafta!