| anonim_4396 a întrebat:

Hey,
Cum nu urmaresc stirile prea des nu stiu multe despre cardul de sanatate, si am avut alte probleme pe cap deci nu m-am documentat. Nu am primit cardul acasa, stiu ce trebuie sa fac in cazul acesta dar am alta nedumerire. Vreau sa stiu dupa ce il folosesc prima oara si se activeaza, cardul ramane in posesia mea sau la medicul de familie? Intreb asta pentru ca cinea mi-a spus ca medicul de familie pastreaza cardul si eu am crezut pana acum ca eu pastrez cardul.
I'm kind of stupid, i know. :3

Răspuns Câştigător
| MarioTm a răspuns:

Cardurile naţionale nedistribuite si predate de catre operatorul de servicii postale la casele de asigurari de sanatate se distribuie asiguratilor de catre casele de asigurari de sanatate prin prezentarea acestora la sediul casei de asigurari de sanatate la care sunt luati in evidenta sau de discutat cu medicul de familie.
Cardul ramane la tine si dupa ce este activat, daca trebuie sa mergi la medic trebuie sa il ai la tine.Ca sa iti activezi cardul trebuie sa ai si grupa sangvina si sunt cateva intrebari la care trebuie sa raspunzi.Bafta!