| PAV21 a întrebat:

care este nivelul de decibeli maxim permis la sat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Normelor de igienă aprobate prin Ordinul Ministerului Sănătăţii nr.119/2014, citez:
"ART.16.(1) Dimensionarea zonelor de protecţie sanitară se va face în aşa fel încât în teritoriile protejate vor fi asigurate şi respectate valorile-limită ale indicatorilor de zgomot, după cum urmează:
  a) în perioada zilei, nivelul de presiune acustică continuu echivalent ponderat A (AeqT), măsurat la exteriorul locuinţei conform standardului SR ISO 1996/2-08, la 1, 5 m înălţime faţă de sol, să nu depăşească 55 dB şi curba de zgomot Cz 50;
  b) în perioada nopţii, între orele 23, 00-7, 00, nivelul de presiune acustică continuu echivalent ponderat A (L(AeqT)), măsurat la exteriorul locuinţei conform standardului SR ISO 1996/2-08, la 1, 5 m înălţime faţă de sol, să nu depăşească 45 dB şi, respectiv, curba de zgomot Cz 40.
  (2) Pentru locuinţe, nivelul de presiune acustică continuu echivalent ponderat A (L(AeqT)), măsurat în timpul zilei, în interiorul camerei cu ferestrele închise, nu trebuie să depăşească 35 dB (A) şi, respectiv, curba de zgomot Cz 30. În timpul nopţii (orele 23, 00-7, 00), nivelul de zgomot L(AeqT) nu trebuie să depăşească 30 dB şi, respectiv, curba Cz 25."

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cam cât mugesc vacile seara când se întorc de la păscut.