| anonim_4396 a întrebat:

Imi trebuie acte la Acer e1-531 ca sa trec vama cu el.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai nevoie de nici un act.

2 răspunsuri:
| Mari121 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Esti sigur

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Mari121):

Da, sunt sigur, posesia unui bun mobil constituie o prezumtie a dreptului de proprietate asupra acestuia, pana la proba contrara, conform Codului civil, citez:
"ART.935.Prezumţia de titlu de proprietate
  Oricine se află la un moment dat în posesia unui
bun mobil este prezumat că are un titlu de dobândire a dreptului de proprietate asupra bunului.
  ART.936. Opozabilitatea faţă de terţi
  Cu excepţia cazurilor prevăzute de lege, posesia de bună-credinţă a bunului mobil asigură opozabilitatea faţă de terţi a actelor juridice constitutive sau translative de drepturi reale."
Daca ai indoieli ia cu tine chitanta sau factura.