| DiannaDi a întrebat:

In care ordonanta militară si la care articol este specificat faptul ca nu putem merge la cimitir de Pastele Morților? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| TristanTzara a răspuns:

Conform ordonanței nu e permisă ieșirea din casă doar pentru situații urgente sau necesare.
Cum să mergi la cimitir poți s-o faci oricând și să amâni așa ceva pe mai târziu nu te afectează cu nimic nu e considerat un motiv bun. Deci dacă nu poți găsi un motiv pentru care trebuie să mergi tocmai atunci, nu vei putea merge acolo în mod legal.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mersul la cimitir nu e un motiv de urgență asa nu e permis

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu scrie că nu este voie asta, dar nu este un motiv permis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e interzis expres sa mergi la cimitir, doar nu e considerat un motiv pentru care sa iesi din casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti merge legal la cimitir decat pentru inmormantari. Si in acel caz doar cateva persoane din familie. Vizitarea din alte motive poate aduce penalizarea/amendarea. La articolul 2, lit. C din ordonanta militara 3 se mentioneaza la exceptii: "in cazul decesului unui membru de familie". Asta este singurul motiv legal care se poate folosi pentru a merge la cimitir pana se ridica starea de urgenta.