| BonnieSweet a întrebat:

In ce carti pot gasi informatii despre Răspunderea Contractuală? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand in codurile si procedurile civile si penale.
Raspunderea contractuala se refera la situatiile in care se creaza prejudicii prin neglijarea sau incalcarea voita sau nevoita a obligatiilor stabilite printr-un contract sau a legislatiei aferente.

Studii de caz se gasesc foarte multe in literatura de specialitate (drept), dar in esenta este vorba despre cine- si in ce masura raspunde (material si/sau moral) in caz de creare a unui prejudiciu.

1 răspuns:
| calitro a răspuns:

Noul cod civil - art 1350 și cărți de drept cu privire la răspunderea civilă contractuală