| Henrypericolpublic a întrebat:

In ce conditii te poate opri un politist sa te legitimezi in fata lui? Trebuie sa fie un motiv.
Daca nu ai buletin la tine poti pati ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi legitimat in caz de suspiciune ca ai comis o infractiune sau contraventie, semeni un un infractor cautat, etc si chiar pentru verificarea actului de identitate.
Nu vei fi sanctionat daca n-ai actul de identitate la tine dar poti fi condus la cea mai apropiata unitate de politie pentru verificarea identitatii.

| Emazio a răspuns:

Chiar daca nu il ai poti sa le arati o poza pe telefon sau sa se spui din amintire cnp sau date si e ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine m-a legitimat un bou pentru ca nu incalcam legea cum facea el.

| Bizon95 a răspuns:

Intr-o tara libera NICIODATA
in realitatea reala... cand are puilitistul chef si asta e SINGURUL MOTIV DE CARE E NEVOIE
daaaaaaaaaaaaaa, suna exact ca niste nazisti nenoriciti, dar asta e realitatea reala
si asta se aplica oriunde, nu numai la politistii ex-militieni din rrrominica, ex-bolsievici dar cu aceeasi atitudine fata de amarati... care nu a disparut niciodata, nici in ziua de azi
insa chiar in state, romani care au ajuns in state cu 2h in urma au fost arestati CU O ARMA LETALA LA TAMPLA, pentru ca masina in care erau corespundea descrierii masinii suspectilor unui jaf armat iar ei nu stiau destula engleza
daaaaaaaaaaaaaaaar, o arma letala la tampla, degetul pe tragaci si ridicarea "cocosului" respectivei arme de foc e pe intelesul oricui PHOOCK YOU VERY MUCH!

NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO SHlT!

bun venit in realitatea reala!