| LanguageMaster a întrebat:

În dreptul penal ce înseamnă "legătură de cauzalitate indirectă"?

1 răspuns:
| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Legătură de cauzalitate - raportul cauzal, nereglementat expres în legea penală, unul din elementele laturii obiective ale infracţiunii. El reprezintă legătura dintre elementul material (acţiune-inacţiune) ca şi cauză şi rezultatul sau urmarea imediată (de. ex., la infracţiunea de dare de mită, activitatea de promitere, oferire sau dare a creat rezultatul constând în starea de pericol) ca şi efect.