| love10andra a întrebat:

Ce inseamna vorbire indirecta?

Răspuns Câştigător
| SarahParker a răspuns:

E exact cum a zis moko, e povestirea, vorbitul la persoana a treiaa, cand spui ce s-a intamplat intre unii din acea poveste, mare atentie fara dialog, si sa nu te faci un personaj...tu esti povestitorul si povestesti ce se intampla

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu-si da drumul la cuvinte din start nu spune ce are de zis cand trebuie din cauza fricii - emotiilor sau poate fi un nesimtit.

| moko a răspuns:

Este povestirea

| adelina0101123 a răspuns:

Adica povestire, dai un diagol in povestire dai prin razuitoarelaughing

| anamaria120 a răspuns:

Vorbirea indirecta-reproducerea intocmai a spuselor cuiva.Se povesteste la persoana a 3-a. dupa verbele de declaratie urmeaza conjunctiile:"ca","sa", daca".

| Roxxita a răspuns:

Vorbirea la persoana a III-a.gen opere literare cand naratorul povesteste, fara verbe la persoana I

| SailorMars a răspuns:

Vorbirea indirecta inseamna "vorbirea" la persoana a 3-a.cand povestesti tu, pers 1 de cineva pers 3-a.

| cory13 a răspuns:

Vorbirea directa este dialogul, iar vorbirea indirecta descriere, povestirea

| Luuyza a răspuns:

Adică povestire!

| danielioan a răspuns:

Adica povestire!

| Adrian_Alex_1970 a răspuns:

Povestesti

| Andrei_Mihai_1980 a răspuns:

Este povestirea