| LanguageMaster a întrebat:

În dreptul penal, termenul "participant" se referă la coautor, instigator sau complice?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul de participant are o acceptiune mai larga in dreptul procesual penal fata de dreptul penal.
Daca te referi strict la dreptul penal si la sintagma "participant la comiterea infractiunii" atunci se inteleg autorul, coautorul, instigatorul si complicele, vezi art.46 - 48 Cod penal.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Termenul "participant" se refera la persoanele prezente si care au orice legatura de-a lungulk cazului (de la fazele premergatoare pana la finalizarea cazului).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu neaparat. De exemplu, avocatul, conform art. 29 C.p.p., "este participant în procesul penal, având un rol determinat (chiar determinant) în cursul procesului penal, inclusiv începând cu faza urmăririi penale, care este prima fază a procesului penal. Conf. art 10 alin(2) avocatul are dreptul să beneficieze de timpul şi înlesnirile necesare pregătirii apărării iar organele judiciare au obligaţia să asigure exercitarea deplină şi efectivă a dreptului la apărare de către părţi şi subiecţii procesuali principali în tot cursul procesului penal (art. 10 C.p.p. alin.(5) )."
Deci toti cei enumerati mai sus pot fi si ei participanti ca si procurorul, judecatorul si grefierul care sunt participanti la aducerea unei persoane in justitie sau la infaptuirea justitiei.