| anonim_4396 a întrebat:

In vecini este o proprietate care nu este locuita si avea un copac caruia ii atarna creanga pe acoperisul meu si ma deranja asa ca i-am taiat creanga copacului. Pot sa patesc ceva?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca numai atat ai taiat n-ai ce sa patesti, fapta nu este infractiune si nici contraventie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| ibaal a răspuns:

Nu...oricum,daca nu e nimeni acolo, n-o sa stie ca l-ai taiatlaughing

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu!

Bula
| Bula a răspuns:

LEGAL nu vei pati nimic, daca ti-ai aparat doar casa de eventuale daune.
Moral, daca tai un copac, se cuvine sa redai compensatie Naturii, sadind alti 3 arbori in loc. Din 3 puieti plantati supravietuiesc 0-3, dand o sansa noua vietii si luptei impotriva poluarii.

| Alinaa901234 a răspuns (pentru Bula):

A tăiat o creangă doar, nu un copac
Și tu câți arbori ai sădit? Mă gândesc ca faci sau ai făcut și tu școală și ai cumpărat și consumat caiete.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Alinaa901234):

Am sadit zeci de arbori.
Caietele de scoala nu se fac doar din copaci, ci si din alte materiale organice si resturi de vegetatie (din celuloza, chiar si recuperata).