NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Legile s-au schimbat, mai greu însă e cu aplicarea lor.
https://www.facebook.com/......926381000/
http://on.fb.me/17xd8V4 (pentru cei care au probleme cu primul link)
http://i.imgur.com/RRJoZHf.png
http://i.imgur.com/NOV1eCN.png (pentru cei care au probleme cu primele două link-uri: captura de ecran, dar fără comentarii)
În multe şcoli abuzul continuă.
Până nu-i scoatem din instituţii de învăţământ public de tot, ăştia nu se liniştesc.
Idei?

151 răspunsuri:
NOname
| NOname explică (pentru Evolution):

În primul rând, nu generaliza!
Sunt mulţi copii abuzaţi în diverse feluri, o parte din care mai rămân şi repetenţi la o materie care din start nu avea ce să caute în şcoli.

Iar în al doilea, documentează-te, pune-ţi mintea la contribuţie, evoluează, "Evolution"!
Într-o societate sănătoasă, într-o ţară laică al secolului XXI, îndoctrinarea religioasă, superstiţiile, misticismul, minciuna...nu ar trebui să fie prezente în instituţiile de învăţământ public. Doar pentru că te-ai obişnuit cu ele, nu înseamnă că sunt normale.
Sunt o mulţime de generaţii care au crescut fără această îndoctrinare şi s-au dezvoltat frumos, cel puţin cu gândirea critică stau mai bine. Dacă nu ai alerga după note pe ochi frumoşi şi n-ai pleca urechea la basmele cu care vă îndoapă popii, poate ai avea-o şi tu.

NOname
| NOname explică:

Încă un caz nefericit şi ca acesta sunt mii:

http://www.tpu.ro/......ivind-ora/

| Evolution a răspuns (pentru NOname):

Asta e parerea ta că sunt "basme".
Unii au o altă părere, dacă toţi am gândii la fel, crezi că se mai poate trăi? eu nu cred.
Dacă tu fumezi asta nu înseamnă că o să fie acceptată ţigara în şcoală pentru că sunt mulţi care fumează.
Eu îţi dau exemple, religia dacă se scoate sau nu îmi este indiferent, oricum cel puţin la mine nu se face nimic şi fac pariu că şi la 90% din toate şcolile nu se face nimic si luam si note degeaba, dar cum noi facem totul o dramă si ne victimizăm atât că ne "corupe" atunci na... mă rog.
Nu cred că a venit un preot să te ameninţe vreodată, dacă da, acela nu e preot şi asta e o altă problemă care nu mă interesează.
Sunt curios dacă toată lumea dintr'un liceu ar fuma (absolut toţi elevii) oare s'ar pune în regulament că ai voie cu ţigări în şcoală? eu nu prea cred.
Basme sau nu, fiecare are propria lui credinţă şi ar trebui ca toate orele să fie opţionale, fără absenţe, ca toată lumea să înveţe ceea ce vrea, iar cei care nu vor să nu vină decât să deranjeze orele.

NOname
| NOname explică (pentru Evolution):

Ignoranţa ta e de expus în muzeu.

| spaghetty a răspuns:

Intr-un fel e bine ca nu au scos religia de tot ca asa macar am media 9 - 10 la o materie dar este bun ca e pusa la alegere. Eu oricum nu ascult prostiile profesorului si minciunile pe care le crede el... merita pentru un 10 in plus. laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Huh? Ce, cum, cind, unde?

NOname
| NOname explică:

Şantajul sentimental şi presiunile continuă şi prin mass-media, unde preudo-vedetele fac campania publicitară BOR-ului, îndoctrinării, credinţei oarbe şi non-gândirii...

https://www.facebook.com/......0139544312

Cât poate fi de penibil şi Connecterul deconectat de realitate...
Ce face spălarea de creiere din om...

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......882830671/ :))

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......in-care-e/

NOname
| NOname explică:

Mă amuz grozav privind isteria cu care se agită BOR&Guvern&Company să aducă turma răzvrătită înapoi pe drumul îndobitocirii.

https://www.facebook.com/......1464502675

https://www.facebook.com/......035563649/

http://adevarul.ro/......index.html

Cum o gaşcă de îndoctrinaţi încearcă să manipuleze... :))

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......ul-nu-are/

NOname
| NOname explică:

Http://adevarul.ro/......index.html

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......e-religie/

| Purec a răspuns:

Tot nu pot sa imi dau seama cum oameni aparent inteligenti pot fi atat de usor prostiti! Internetul asta este o masina de manipulat in masa. Daca scrie cineva pe facebook sau oriunde altundeva, se vor gasi o gramada de aplaudaci sa le dea dreptate! ABUZ, sariti oameni buni ne abuzeaza profesorul de religie, hai sa ne bazam pe ce a scris unul pe net. La fel ca si cu votarea, cineva, a vrut sa i-as asanta klaus. A iesit, abuz, domne nu lasa poanta oamenii sa voteze in diaspora. Indobitocirea colectiva este la cel mai inalt nivel, asta in secolul in care este atat de usor sa verifici informatiile. Suntem rai, prosti, manipulatori, in marea noastra majoritate. Ceea ce ai pus tu aici sunt informatii ( daca se pot numi asa) neverificate. E usor sa arunci cu noroi in orice, pe baza a nimic, prostul gust, delasarea, lipsa totala de moralitate este la ordinea zilei, prostia cred ca este cea mai apasatoare problema a romanilor. Cum pot oameni tineri sa puna botul la astfel de lucruri, nu voi intelege nicidoata. Mai ales tu Noname, o persoana inteligenta. Ura asta fata de religie te macina chiar atat de mult? Chiar pana la a nu vedea evidentele? Si nu ti-o zice unul credincios, ca sa fiu sincer, ma doare in 14 de religie, dar chiar este aiurea sa iei de bune niste comentarii de pe facebook si sa transformi totul in "problema nationala" Generalizarea este apanajul oamenilor prosti, de ce oameni in principiu inteligenti ajung sa generalizeze in acest fel?

"Până nu-i scoatem din instituţii de învăţământ public de tot, ăştia nu se liniştesc."

Nu trebuie sa scoti pe nimeni de niciunde. Abuzuri sunt in orice clipa, peste tot! Hai sa dam toti medicii afara, ca unul sau altul abuzeaza de pacienti. Ai auzit de medici care conditioneaza o operatie de plata unei anumite sume, in caz contrat te lasa sa mori? Hai sa ii impuscam, mama lor de nenorociti, ca toti sunt la fel.

"În multe şcoli abuzul continuă. "

Serios draga, in multe scoli? Vorbim pe fapte sau discutam pe scrieri de pe facebook? Orice abuz, trebuie reclamat. Daca ai bunavointa sa cauti ( pe internet, sac, se pot gasi si informatii reale), ai fi gasit, ca in legatura cu acest aspect, au existat un numar de 3 ( TREI ) plangeri. O sa zici ca nu au fost toate reclamate, sa zicem ca asa a fost, totusi, sunt doar 3, in toata tara asta, unde este problema?

apoi postezi o poza cu un card de popi intr-o sala de curs. Pun si eu o poza, de cand eram in liceu, erau 7 militari in sala de curs happy ai naibi parveniti, transforma scolile in unitati militare laughing

NOname
| NOname explică (pentru Purec):

Purice, stai liniştit, demult nu mai am pretenţii de la tine să fii neignorant şi obiectiv.

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/C7Farhb.jpg

NOname
| NOname explică:

"Ai depus cerere pentru Religie dar acum vrei să te retragi? Nimic mai simplu...

Te poți retrage și singur dacă ai peste 14 ani!

Ministrul Învățământului a declarat la Europa FM că doar jumătate din totalul de elevi au depus cereri pentru Religie de tip confesional. Se vede că "majoritatea ortodoxă" e cu mult mai mică. Printre ei te numeri și tu? Iar acum, după ce ai vorbit cu colegii și cu pritenii ți-ai dat seama că ai făcut o greșeală? Completezi următoarea cerere și o depui, până pe 6 martie 2015, la secretariatul școlii, cu număr de înregistrare. Dacă ai sub 14 ani cererea trebuie să fie semnată de părintele tău. Iat-o mai jos:..."

http://on.fb.me/1wUL30n

"Nu este necesară nici un fel de motivare suplimentară: că nu am înțeles, că m-am păcălit, că m-ați păcălit, că m-a înscris tata sau mama fără ca eu să vreau etc."

http://www.tpu.ro/......-peste-14/

| untu a răspuns (pentru KodrutZ):

Esti asa de prost crescut, lipsit de educatie si de respect! Asa v-au invatat parintii si bunicii tai sa injuri asa pe sfintii, biserica si mai ales Lui Dumnezeu? Esti sortit pieirii, te asteapta osanda in IAD! Uitata-te ce scrie in BIBLIE!

| KodrutZ a răspuns (pentru untu):

Da, da. Slava domnului ca nu exista iad pentru astia mai liber cugetatori asa, ca o sa se umple cu tantalaii ca mataluta. Doamne-ajuta!

| untu a răspuns (pentru KodrutZ):

Foarte frumos! Dar daca va veni Iisus Hristos la adoua venire pe pamant si se va face Judecata de Apoi, va judeca intreaga omenire de pe intreg glob pamantesc cu vii si cu mortii! Veti vedea RAIUL si Iadul, ce veti face daca toate aceasta vor deveni realitate? Nu te-ai gandit la asta?

| KodrutZ a răspuns (pentru untu):

Iar voi ce veti face daca se va dovedi ca de fapt ati fost milioane de schizofrenici fara diagnostic? Dumnezeu cred ca ar prefera un ateu/agnostic care GINDESTE unui crestin cu creierul odihnit. De fapt nu cred, sint sigur. Iar raiul si iadul sint printre noi...

| Purec a răspuns (pentru NOname):

Eu inca aveam pretentii l; a tine sa dai dovada de moralitate, dar se pare ca m-am inselat happy

O mica intrebare: Esti de acord ca generalizarea este o mare prostie? Ai pana acum cu indulgenta 10 exemple, crezi ca este de ajuns, ca sa generalizezi in felul in care o faci?

NOname
| NOname explică (pentru Purec):

Purice, mama, nu e vina mea că visezi generalizări acolo unde nu sunt.
Somn adânc în continuare! happy