| Mosotti a întrebat:

Ma intreb eu de ce multi admira monarhia, si ziceau ca monarhia salveaza Romania?

Cand am intrebat unul din asta ce a facut monarhia pentru omul de rand cand era, nu stia sa zica, pai cum admiri ceva daca nu stii de ce?
Si nici nu a zis de ce admira.

Ce a facut monarhia? Ca si aia e de dreapta, nu a facut nimic pentru omul de rand.
In anii 30 daca nu aveai bani nu invatai, nu te tratai, stateai in case de chirpici fara utilitati in afara de curent, munceai 12 ore la patron de crapai pe nimic, mi se pare ca nici concediu de odihna nu aveai, satele nu aveau curent.

Regele si fam lui traiau in lux pe banii fraierilor de rand, patronii se imbogateau, la randul lui regele era sustinut de bancheri, bancherii aia nu aveau nici un interes sa o ducem noi bine pe munca noastra.

Era monarhie constitutionala cu parlament liberal.
In 1907 au omorat tarani ca voiau un trai mai bun. Nu conteaza cine era la putere, tot sistem monarhal era, liberali, etc.
In 1933 au omorat muncitori la Grivita ca voiau acelasi lucru.

Socialistii macar au facut ceva, NU ma refer la dupa 77 cand era foame si frig, ca aia era dictatura unui nebun, ma refer la socialismul cand era binisior:

1 - Lucru 8 ore, loc de munca asigurat, concedii de odihna.
2 - Invatamant, sanatate gratuita
3 - Din 1955 in colo au facut apartamente cu toare conditiile pentru orice om al muncii, nu ca inainte ca in Bucuresti aveai in centru blocuri doar pentru bogatasi.
4 - In anii 60 s-au electrificat satele.
5- Se gaseau de toate, aveai utilitati fara sa se opreasca.

Sigur ca au fost si parti rele, eu am zis cele bune, ca e normal sa fie si bune si rele, dar monarhia? Ce bine a facut? Nimic n-a facut, doar rele.

65 răspunsuri:
| andreikr a răspuns:

Cred că pentru România cel mai bun sistem de guvernământ este republica, dar nu cum este astăzi un SRL de spălat bani pentru toții șmecherașii și fiii de securiști. Democrația este calea noastră, dar trebuie să avem o justiție beton ca să începem să ne dezvoltăm serios

| Mosotti explică (pentru andreikr):

Un sistem bun este o combinatie f atente intre capitalism si socialism.
Dar capitalism bun, sa munceasca fiecare pentru el, ori ai o afacere de familie, o brutarie ceva, ori te asociezi cu mai multi si faceti ceva mai mare, productie, contribuiti toti la produsul aducator de profit, si luati toti profit, nu un salariu de cacao si altul grosu.

Si ar merge treaba. Capitalismul sa se ocupe de servicii, productie, socialismul de interesele omului de rand, sanatate, invatamant, politie, pompieri, nivel de trai, incurajare investitii din afara.
Sa se mai ocupe si de productie ca sa tina in echilibru sa nu faca privatii ce vor cu preturile la o adica.

Dar cu monarhia nu era in nici un caz asa, de aia ma mir ce dracu vad unii la ea.

| Wr3nch a răspuns (pentru Mosotti):

Simplu e nationalism si nostalgie pe steroizi. Is unii care cred ca monarhia absoluta e solutia pentru ca nu inteleg cum merge politica si economia. Is aceiasi oameni care spun ca statul ar trebui sa faca salariul minim 1000 de euro fara sa realizez ca in cazul ala ar da 5-10 euro pe o paine. Ei cred intr-o utopie.

| andreikr a răspuns (pentru Mosotti):

Gândești foarte bine. Combinația între capitalism și intervenționism (mai ales pe obiectivele strategice ale unei țări) este aplicată cu succes de Ungaria, Turcia, Rusia, în timp ce România a privatizat toate companiile de stat care chiar puteau să pompeze miliarde de dolari în bugetul de stat - Petrom, Rompetrol etc. nu mai zic de TAROM sau CFR care sunt lăsate intenționat să dea faliment. Spre deosebire de România, Ungaria are un lider, fie el și mai extremist așa, dar are lider.

Referitor la monarhie, în Regatul Unit a fost un simbol al dezvoltării, iar MS Elisabeta a II-a a fost iubită până peste cap, ea fiind foarte populistă. În România, dacă astăzi am reinsatura monarhia ar fi Regina Margareta, iar Rege-consort Radu Duda.

Problema în România este că tranziția dintre comunism și democrație nu s-a finalizat încă, iar România este și va rămâne încă o perioadă foarte lungă de timp cu reminescențe comuniste, în cultură, în societate etc. Mi se pare o prostie cei care promovează ca România să ajungă în occident. O teorie falsă. Geografic, România se află la granița dintre Occident, Rusia și Balcani.

Dar, dacă te uiți în istorie, cea mai fructuoasă perioadă din istoria țării a fost România Mare, care a fost guvernată de Regina Maria, la fel foarte populară și foarte deșteaptă. Da, dacă am avea regi și regine ca ea, aș vota cu 10 mâini pentru revenirea monarhiei, doar că astăzi nu avem. Cultura românească era în plină dezvoltare, românii începuseră să aibă inclusiv propriile bănci, leul românesc era a 9-a cea mai puternică monedă din Europa.

Astăzi suntem în 2022, însă, nu în 1922 și am trecut prin comunism, iar democrația spre care „sperăm" să mergem s-a spălăcit rău de tot.

| MorcovMajestic a răspuns:

Monarhia e o prostie si atat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar, ce a făcut? Nimic, doar niste mici lucruri precum independenta țării, unirea, recuperarea Ardealului, prima modernizare a țării samd. Fix niste nimicuri.

| goguPatent a răspuns:

Turcia și Rusia au avut oameni care au știut să fure din companiile de stat entru că din alea private nu puteau. Nu ii zice competenta. Hahaha

| NisipLaMare a răspuns (pentru Wr3nch):

Stai linistit momentan dar, cand o sa trecem la euro o sa sarim toti de pe canapele si scaune.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Monarhia nu avea această treabă. Avea treaba ei.
5. Se gaseau de toate. Când?

| mihai69 a răspuns (pentru sadrian46):

Când lucrai la Secu sau CC.

| gabicoo a răspuns (pentru mihai69):

Ai impresia că acum nu lucrează? Că s-a retras la pensia lui specială?
Dar din ce îmi dau eu seama individul nu joacă pentru România ci pentru unguri sau alți spurcați! Și nici nu cred că jucat vreodată pentru noi!

Răspuns utilizator avertizat
| DonEduardo a răspuns (pentru Mosotti):

Mare dreptate ai. Nu stiu de restul, insa trebuie sa recunosc ca si mie cand eram mic imi placea monarhia, deaorece eram indoctrinat cu faptul ca regii nostri erau niste sfinti si alte prostii, insa cand am aflat ca nu erau decat niste hedonisti lipsiti complet de empatie, nu mi-a mai placut ideea.

| DonEduardo a răspuns:

Si ce daca se angajeaza lume la stat?

| DonEduardo a răspuns:

Si persoanele cu dizabilitati trebuie ajutate.

| DonEduardo a răspuns (pentru Bubico2022):

Ce a facut lentru Romania "marele" rege?

| Mosotti explică (pentru Wr3nch):

Pai da, cred in aiureali, bine, daca niv de trai urca si produci, exporti competitiv, iei valuta, poti avea sal de min 1000 Euro si sa dai 1 euro pe paine ca si acum, dar la noi nu se poate asa ceva, ca lumea nu cunoaste politica si nimic, si voteaza mafia in cerc la infinit.

| Mosotti explică (pentru andreikr):

Pai da, nu merge sa lasi tara doar la mana privatilor din pacate, ca iese dezastru, statul are rol de echilibru.
Romanii au facut ce li s-a zis din afara, au privatizat tot, au vandut tot.

Monarhia nu e buna, nu tine cu omu de rand prin doctrina, lasa Anglia, ca aia a fost programata sa fie bine acolo, s-a dorit asta, nu a fost de la monarhie in special.
F iubita regina ce sa zic, ca tu munceai de rupeai, si aia isi freca pixu in lux pe banii tai.

Si la noi Duda ala ar freca duda tot pe banii poporului, si el sa nu faca nimic pentru el, nici nu ar putea, pentru ca fiind sustinut de smecheri (altfel nu mai e rege), trebuie sa le reprezinte interesele.

Romania e condamnata sa fie nasoala, nu se doreste din afara sa fim bine, ca daca se dorea era, nu mai ajungeau sus nenorociti, care acu is pusi tot de ei de fapt, finantati, etc.
Nu e vb ca ramane cu, comunisme, e cu capitalisme toxice pentru omul de rand si in favoarea bogatilor.
Ca daca ramanea cu socialisme, mai facea si ceva bun pentru om cum a facut socialismul pana in 77.

Noi in loc sa ne intelegem bine cu rusii care nu ne-ar face nimic, am avea resurse ieftine, noi ne dam cu dusmanii care ne aduc in evu mediu in curand.
Pai daca dupa razboi ramaneai cu occidentul, de atunci ramaneai fara pamanturi si resurse.
Oricum noi NU am fi dus-o deloc bine si daca nu eram comunisti, o duceam mai rau, o duceam ca in anii 30, ca atunci eram cu. occidentul.
Nu mai aveai nici apartamente unde sa stai, iar daca se faceau, erau f scumpe.

Romania nu prea a fost niciodata bine, avea leul valoare aur, dar nu castigai mult, erai exploatat pe timpul oricarui rege, minim 12 ore munceai din greu pentru nimic, nu stiu de ce ai vota monarhia.

Cine spera ca mergem catre ceva ok, e naiv rau.
Uite cum pica tot globu afara de china, rusia, iran si cativa, se vede ce "democratie" a fost si e.

| Mosotti explică:

Asa este, romanie e condusa de toti prostii, Ungaria, Turcia, Rusia sunt tari destepte.

| Mosotti explică:

Pai cam asa, si eu am zis, sa fie o combinatie intre capitalism si socialism, nici doar socialism, nici doar capitalism.
Nu socialism pur, dar nici capitalism pur cum e in sua.

| Mosotti explică (pentru MorcovMajestic):

Normal ca monarhia e prostie, am zis si eu asta, si am zis si de ce.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Lasa alea, ca daca aveai conducatori ok, nu le mai pierdeai.
Chiar fix nimic nu facura, lumea traia f rau, ca pana la urma aia e important, cum traiesti.
Niciodata nu am fost independenti, am fost slugile unuia sau altuia.

In 40 sept regele a fugit ca lasu cand tara era intr-o situatie urata!
A venit Antonescu alt idiot nazist care a facut ce a facut. S-a aliat cu distrusii de nemti.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Da, monarhia avea treaba ei, sa fure, sa traiasaca bine pe seama fraierilor de rand, ai dreptate ca avea treaba ei.
Se gaseau cam de toate in socialism pana in 1977. Mi-au zis parintii mei si bunicii, nu zic din citite.

Se gaseau si in anii 30, sigur, dar nu prea aveai bani atunci ca om de rand.

| Mosotti explică (pentru Bubico2022):

Cine a fost mihai ala? Un tinerel de bani gata care traia lux si nu facea nimic.
Care a plecat cu vagoane de avere nemuncita cand l-au zburat comunistii de aici.

Ce a facut pentru oameni? Ca pe mine ma int ce a facut concret pentru omul de rand, nivel de trai, conditii, nu altele.

Monarhie constitutionala e aia unde nu e regele dictator, stiu f bine.
Dar e tot aia, ca el poate dizolva parlamentul cand vrea pana la urma.
Nici nu ar fi putut sa faca ceva pentru om nici daca vroia, ca era sustinut de cei cu bani, ca aia aveau puterea, si daca nu le reprezenta interesele nu mai era rege.

Sa fiu pesdist? Nu sunt pesedist, adica nu sunt dreptist.
Sunt socialist. pesedu e tot dreapta, 95 % dreapta, asa ca nu-l pun ca bun pentru omul de rand, sunt mafioti ca si ceilalti.

Dar zi tu, ce a facut Mihai pentru omul de rand? Enumera ceva daca poti.

| Mosotti explică (pentru DonEduardo):

Esti baiat destept, normal ca ai aflat ca regii erau niste smecheri care traiau pe banii muncitorilor, ca oricine e de dreapta de fapt!
Ca asta e doctrina de dreapta.
Dreapta nu are cum face bine chiar prin doctrina.

| Mosotti explică (pentru DonEduardo):

N-a facut nimic, dar Bunico viseaza frumos ca ar fi facut regele ceva pentru om.
Au facut socialistii cand au venit, am enumerat ce.

| relian a răspuns:

Monarhia cit si socialismul e tot dracu ala laughing in nu stiu ce ani o duceai mai binisor, stii de ce? Pt ca mai avea sacu malai, de aia laughing nu ca era nu stiu ce nebun, pentru ca nebunu ala a fost si dupa.
Deci ala care era in anii ce spui tu anii 60, tot ala era si in anii 70-80, deci despre ce desene animate vorbim?

La inceput orice relatie,orice sistem merge ca sunt resurse,ori da la toti sa zica omu,vai ce buni is astia laughing apoi sa te atii.

Socialismul nu-i bun indiferent de perioada,pe cand monarhia ar putea sa apara unu sai pese de lume.
Nus monarhist,dar nici socialist,is fiecare cit poate atit sa aiba,nu socialisti,unia muncesc pe rupte,atu sta la umbra si are tot ca si mine,daca pentru tine este ok pentru mine nu-i deloc.

Eu as fi pentru dictatura democratica,exista si termni ca astia,adica un sef care sa ia hotarri asa de unu singur,bineinteles sa aiba la dispozitie tot cei trebuie,oameni sa ii explice cand el cere o explicatie.

De face magarii,ori nu-i bun organizator,dat jos venit altul si tot asa.
Socialistii is niste lingai,adica pui prostu sa conduca o tara,ne lesi cu basme de astea.
Tot cea facut socialismu a fost ca aveau de unde,avea sacu cjum am zis malai,cand sa ajuns la fundu sacului sa darimat sandramaua laughing o fugit toti care incotro.

Sa nu vii sa dai exemple Franta,Germania sau mai stiu eu ce tari,care in toata istoria lor au jefuit pe altii,alea nu-s exemple bune,aia aveau malai destul,de la altii tilhareau pe alte popoare sa o duca ei bine,deci nu veni cu basme de genu.

Monarhia a facut bine,Vlad Tepes,facea pentru tara ceva, pentru oameni, Stefan Cel Mare la fel si care au mai fost, dar nu erau buni, aia socialistii tai i-au dat jos rapid, cum aparea unu sa faca bine era dat de pamint.

Is exemple balamuc.So dus Horia,care vorba aia el avea ce-i trebuia,nu murea de foame,avea omu job bun,deci s-a dus sa-i ajute pe prosti,pe socialistii,asa si pana la urma cea patit?
Aia pentru care el lupta,socialistii tai lau dat in git,lau tradat,cam asta au facut socialistii in toata istoria omenirii.

Socialistii tai,de ce nu au iesit toti cu mare cu mic sal apere pe Cuza? Ala facuse atiatea chestii pentru socialisti,pentru aia prapdaditi ce tu spui, asa si unde au fost cand tilharii au venit si lau dat jos?
De ce nau iesit ca la rascoala sal apere?
Pt ca nu le pasa de aia, pentru ca socialistilor nu le place sa o duca bine, vor so lalaie, sa traiasca asa, hai sa furam.De ce sa furam? Sa putem trai laughing deci se furau unu pe altul, pentru ca daca ar fi impartit frateste nu merge asa, pai cei aia laughing sau sa imparta fiecare dupa cit poate, pai nu-i bine nici asa, tu de c e sa ai mai mult ca mine laughing cam aia is socialistii tai.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Hahaha. Bun bun. Compari frustrările tale legate de vest cu platit tribut la turci? Hahaha bun bun

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai zis "socialismul cand era binisor" si ai inclus perioada in care mureau oameni la canal si prin inchisorile alea sinistre. Asta invalideaza tot restul tentativei tale de rationament.

| Mosotti explică (pentru relian):

Dej nu a fost ceausescu prost, deci ala din 60 nu era ala din 70-80. Ceausescu intre 65 si 70 si-a scos toti oamenii capabili de langa el si si-a pus lepre ca sa nu-l dea jos, deci e f clar.

Resurse aveai! Aveai petrol, gaze cel putin pentru consumul oamenilor de rand, aveai teren sa faci mancare, animale, etc, deci nu resursele is problema.
Produceai ca lumea, exportai, aveai bani, etc, daca era un conducator bun.
Se putea face treaba.

Ceausescu le scotea pe resurse si mancare la altii, si e si normal ca ne era rau.
Tot el e imprumutat aiurea, a folosit banii aiurea, ca apoi sa dam datorii de 21 de miliarde dolari pana in martie 89, si din care 7 erau dobanzi.

Facuse ceausescu contract cu iranu pentru petrol ieftin, sa faci aici rafinarii si altele, sa mai exporti resurse, problema lui a fost ca s-a bazat cel mai mult pe asta, si a pierdut cand s-a schimbat sahu ala al iranului.
Dar ideea era buna.

Nici un rege nu poate face bine nici daca vrea, ca e sustinut de bancheri, fara aia nu mai e rege, iar bancherii aia nu au interesul sa faca el bine omului de rand.

Nu vin cu ex de Germania, ca stiu f clar ca au dus-o bine pe jefuirea altora, si acu cand nu mai are pe cine jefui, crapa cu SUA cu tot, ca aia e campion la jefuit pe altii. Mare dreptate ai, asa este si multi neaga cand le zici.

Cu rascoala 1907 cine sa-i salveze daca la putere erau regii, liberalii, etc?!
Antonescu ala nazist pe care-l considera multi erou, a deschis focul asupra a 200 de tarani, au murit 13, restul raniti cred.

Asa este, Tepes a facut bine, Stefan cel mare la fel, erau socialisti ca si doctrina in gandire, si iar asa e, cum face cineva bine, cum sunt dati jos.

Dar sunt dati jos de dreptisti! Monarhisti, liberali, taranisti, pentru ca daca faci bine, nu mai fura ei cat vor.

Socialistii care aplica bine doctrina socialista fac bine oamenilor.
Am zis cum era pe vremea regelui, si ce au facut socialistii la noi, deci e f clar.

Dar un sistem bun e combinatia f atenta intre un capitalism bun (nu ala bazat pe exploatare) si socialism bine aplicat.