| Mosotti a întrebat:

Ma intreb eu de ce multi admira monarhia, si ziceau ca monarhia salveaza Romania?

Cand am intrebat unul din asta ce a facut monarhia pentru omul de rand cand era, nu stia sa zica, pai cum admiri ceva daca nu stii de ce?
Si nici nu a zis de ce admira.

Ce a facut monarhia? Ca si aia e de dreapta, nu a facut nimic pentru omul de rand.
In anii 30 daca nu aveai bani nu invatai, nu te tratai, stateai in case de chirpici fara utilitati in afara de curent, munceai 12 ore la patron de crapai pe nimic, mi se pare ca nici concediu de odihna nu aveai, satele nu aveau curent.

Regele si fam lui traiau in lux pe banii fraierilor de rand, patronii se imbogateau, la randul lui regele era sustinut de bancheri, bancherii aia nu aveau nici un interes sa o ducem noi bine pe munca noastra.

Era monarhie constitutionala cu parlament liberal.
In 1907 au omorat tarani ca voiau un trai mai bun. Nu conteaza cine era la putere, tot sistem monarhal era, liberali, etc.
In 1933 au omorat muncitori la Grivita ca voiau acelasi lucru.

Socialistii macar au facut ceva, NU ma refer la dupa 77 cand era foame si frig, ca aia era dictatura unui nebun, ma refer la socialismul cand era binisior:

1 - Lucru 8 ore, loc de munca asigurat, concedii de odihna.
2 - Invatamant, sanatate gratuita
3 - Din 1955 in colo au facut apartamente cu toare conditiile pentru orice om al muncii, nu ca inainte ca in Bucuresti aveai in centru blocuri doar pentru bogatasi.
4 - In anii 60 s-au electrificat satele.
5- Se gaseau de toate, aveai utilitati fara sa se opreasca.

Sigur ca au fost si parti rele, eu am zis cele bune, ca e normal sa fie si bune si rele, dar monarhia? Ce bine a facut? Nimic n-a facut, doar rele.

65 răspunsuri:
| relian a răspuns (pentru Mosotti):

SUA na jefuit pe nimeni, deci se pune laughing aia muncesc, produc, misca lumea inainte.
SUA cea luat 1/3 din actuala SUA, dar era pamaint, mai mult gol si ala.Nu a fost ca si in cazul europenilor,pe unde sau dus au luat tot ce au gasit,adica aur,argint si alte chestii.
Americanii nu au liuat pentru ca pe teritoriul lor traiau doar vinatori,culegatori laughing,ce sa ia de la aia,pene de curcan,de vultur,bete sageti.
Nici macar nu au avut bastinasi sa-i puna la munca laughing indieniii aia nu munceau un pai,deci se pune,sinca cum.

Man tu nu vrei sa pricepi un lucru,nu vrei si basta laughingtiam mai zis de N ori oamenii nu-s la fel,nici ca gindire,nici ca putere,ca urmare nu exista sa nu apara diferente de avut,de averi.
Tu poate nu esti curios sa muncesti,ori muncesti atit cit sa maninci si sa domi sub cerul liber,sau nu vrei deloc sa muncesti,umbli cu cersitu ca Homlessi aia.
Deci avand in vedere chestia asta,este imposibil ce spui tu,socialism,rahat pansat,or sa existe diferente,unia or sa munceasca mai mult,o sa stringa mai mult,fata de altii.
O sa lase c e are la urmasi,aia vor pleca din start cu ceva,daca isi si ei ca parintii uite asa unia au s trins si au devenit bogati.

Tu despre ce desene animate vorbesti? Plus aia care erau muncitori,stringatori,care au adunat averi,tot aia is si cu idei, sa stai tu linistit ca unu care sta pe sant la birfa nul duce capu la nimic bun.

Te pui tu cu cine? Te pui si faceti ce, rahatu praf laughing e nevoie nu doara sa te pui mai multi oameni, este nevoie si de inteligenta si de material, de malai, ca nu te stringi 10 insi in mijlocul drumului, toti paduche si gata inventam roata laughing
Nu domina nici un bogat dupa bunul plac ce crezi tu, aia e doara in mintea ta.

| Mosotti explică (pentru relian):

Cu bogatii nu e asa, orice minte ai avea, nu ai cum sa ajungi superbogat intr-un capitalism okey.
Ca nu ai cum sa ai minte mai multa decat un inginer care proiecteaza un bloc cu toate cele, excludem geniile aici.

Normal ca un muncitor nu poate lua cat un doctor! Normal ca trebuie sa existe diferente, ai inteles gresit.
Dar NU unu sa fie miliardar, si altul sa ia un salariu fie mai mare sau mai mic.
Nici la noi in socialism nu era altfel, erau salarii pe categorii, ala mai destept avea mai mult.
Dar e una sa ai 2000 lei ca vanzator, si doctorul 8000 sau inginerul 5000.
Si e alta ca ingineru sa aiba 5000 si unu 2 milioane!

Orice munca ai face, nu ai cum sa devi asa bogat fara sa exploatezi pe altii.
Hai iei de 5 ori mai mult ca un inginer, dar tot nu ajungi miliardar! Hai sa fim seriosi.
Deci munca ta nu are cum valora in halul ala. Valoreaza ca iei din munca altora, in loc sa le dai din profit, tu iei grosul, desi au contribuit mult la produsul aducator de profit, au muncit, muncesti si tu, dar repet, nu se justifica sa iei de 100 de ori mai mult, ca nu muncesti de 100 ori mai mult, si munca ta nu e de 100 de ori mai importanta.

Bogatii conduc, cum nu? Nu astia de cacao ca Becali.
Politicienii si mai marii lumii aia din spate care pun presedinti, marii bancheri care sunt grupurile de interese si care pun politicienii (tu votezi un rahat, votezi doar ce iti pun ei pe liste, iar cine e pe lista serveste grupuri de interese, nu pe tine, ca altfel nu mai ajungea pe liste).

Ce zice democratia? Ca trebuie sa existe partide de toate ideologiile.
SUA, Romania nu au partid socialist (bun, rau dar sa fie de ales), au avut ei grija sa nu fie, deci sunt doar partide cu ideologie de dreapta.
Nemtii au partid de stanga, macar e pe lista.

Pai SUA e in picaj liber, e praf, asta se stie, tiparesc bani in nestire ca nu mai au iesire, s-au tot scumpit chestiile destul, viata e din ce in ce mai grea, ca doar am familia aia in Chicago cu care discut des.

Cu indienii aia era cand a fost, si oricum si-au batut joc si de aia cum au facut cu multi, eu ma refer la cum e acum.
Ce le-a facut la cetatenii SUA de origine japoneza in 42-43? I-a bagat in lagare, si mai ziceau de Hitler (pe care tot ei l-au format pentru sa faca WW2).

Ce vina aveau aia, ca Japonia a facut ce a facut? Erau cetateni de rand care isi vedeau de treaba.
Dar au recunoscut chiar ei americanii ca s-au facut de ras, ei care pledau pentru democratie.

Deci s-au bagat peste tot prin lume unde au vrut pentru interesele lor, cum nu?
Dupa WW2 au devenit putere mondiala, ca au castigat din acel razboi, doar de aia l-au si aranjat de fapt.

Acuma 1-2 ani cand au vazut ca pica, au zis ia sa le dam in cap la chinezi, si ia sa ii f economic abuziv.
Le interzicem la Taiwan sa le dea cipuri (ca stim ca aia cu spionaju e vrajeala, plus ca si daca era real, daca spionam noi, nu mai era valabil acelasi lucru sa ne faca careva ceva), le interzicem la olandezi sa le dea masinarii de facut cipuri.

Au tras pe altii partial. Au si muncit, nu zic nu, jumate au facut si ei, asta clar.
Arabii le dadea petrol ieftin ca daca nu, le dadea in cap.

Dar acum se vede ce bine e organizata SUA, i-a venit randul la picaj, si era clar ca aici se va ajunge.
Probleme deja erau cand s-a dezlegat dolarul de aur prin 1974 parca, ca de aia s-a si dezlegat, ca nu mai era acoperit in aur.
Dupa aia in anii 80 se mai traia pe datorie, te mai imprumutai cu dobanda mica, si luai una si alta.
Dupa aia vine criza, dupa aia tiparesti bani in prostie, si uite asa, s-a agravat treaba.
Dar inca lumea o ducea binisor.

Deja prin 2003-2005 s-a aflat ca acolo, daca pana atunci un sal ajungea pentru o familie, dupa aia nu mai ajungea, nivelul de trai tot scadea.

Bine, UE pica si mai repede, asta clar.
Nu se mai misca nimic inainte, pana nu schimbi sistemul, nu se iese din asta, nici SUA, nici UE.
Adica forma actuala de capitalism automat cam dupa 50 ani duce la dezastru, de aia si apareau ciclic crizele.
Doar ca din criza asta nu mai iesi.

Acuma daca nu pun mana pe rusi, pe resurse, i-a luat dracu. Arabii incep si ei sa se supere pe SUA si sa nu prea le mai dea energie, etc.

Si daca nu erau nuclearele, aceasta forma de capitalism duce la nazism si razboi, ai sa vezi, ca la nazism va duce.
Adica la liberalismul extrem.
SUA face razboaie in alte parti, si castiga ea din asta, asa a facut mereu, si acu facu la fel cu Ukraina.

Ptr ca, capitalismul actual cand nu mai are piete de desfacere moare.
Si cand nu mai are ce sa-ti dea, apar extremele care promit, nazistii si socialistii, lumea va vota mereu nazismul.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai cum sa te imbogatesti rapid, serios? Ma lesi laughing, dar Bill Gates cum sa imbogatit? Sa nu spui ca a mostenit ceva de la tacsu laughing ori ca a furat, deci eu cred ca nu stii ce spui.

Uite un exemplu asa simplu. Bunicatu deal 9 lea laughing a muncit a cumprat paminturi,a transmis mai departe la urmasi da? Pt ca fost muncitor,a muncit cinstit,na ajuns bogat.
Vine acu a cita generatie si bum,gasesc aia petrol pe pamintu lui laughing sa nu spui ca nu te imbogatesti.
Asta e asa ca o idee.Ori vine unu vai mama lui care muncea si facea si el un banut,uite ala care a facut McDonalds,si dupa bum a dat lovituura,ala era un prapadit si uite c a ajuns miliardar,asta cinstit.

De unde scoti tu ca nu te poti imbogati rapid? In mintea ta da,nu exista sa te imbogatesti rapid si cinstit,pentru ca aia unde locuiesti tu,au avut grija sa te indoctrineze,sa iti bage in cap ideile astea.

Tu ai vrea ca oamenii,ori ala sa luam exemplu cu McDonald sa fi facut ce anume? Sa fi zis altora haideti fratilor sa impartim laughing tu ai fi facut asta?
Aia a fost ideea lui,munca lui,ca urmare omu sia angajat oameni,sa imprumutat la banca,a facut apoi milioane,asta cinstit.

Cine tea indoctrinat ca nu poti deveni bogat rapid?
Uite ia sa descoperi tu acu o alta sursa de energie f ieftina si la indemina oricui,nu devii bogat rapid?
De ce ar trebuie tu sa imparti ideile,munca ta cu altii? Ca asa zice doctrina socialist,serios?
Dar doctorul ala care zici ca avea salariu mai mare,impartea cu ala de la sapa cumva banii?
Exact asa cum Doctoru,ingineru,avea salarii mai mari ca un taran,la fel si un om care inventeaza ceva,poate sa fie milioanar.
De ce sa nu fie? Ca asa vrei tu? El face bani pentru ca isi vinde marfa la milioane de oameni de aia,este si normal sa fie banii lui,nu sai imparta cu tine laughing

SUa zici tu este in cadere laughing bati cimpii,tiparesc bani fara acoperire laughing tot ce stii,scuze ca zic,tu tot ce stii is ce iti arata aia la tv,la radio acolo in RO si in UE.

Sa stii cum sta treaba,lasa ndetu,lasa TV mergi in alte tari si vezi viata. Tiparesc americanii bani asa aiurea asa si ce maninca,ce produc,nimic?
laughing Nu stiu dar spui niste chestii fara logica,sa tiparesti bani,fara sa ai acoperire nu stiu de la cine cumperi ceva,dar probabil tu stii si astea.

Iti dau un exemplu asa simplu.
Statu california din SUA poate produce mincare pentru tot globu,atentie pentru tot globu,sa stii si tu.
SUA face razboiei in alte tari si cistiga,ce anume cistiga? Ok ai facut o afrimatie, poiti sa o demonstrezi, sa arti ce cistiga?

Asa sa dam doara din gura oricine o poate face, dar cand e sa si arati, staiu asa ca asa am citit pe ent laughing
Nu frate nu veni ca asa ai citit tu pe net, arata.

Uite iti dau eu un exemplu linga tine in RO.Au venit americani in RO si au facut 2 baze, corect? Ok cine a bagat bani in acele baze, cine au muncit acolo sa faca acele baze, si cine ia platit?

Cam asa trebuie sa gindesti.Bazele americane is platite din banii americanilor,dar de muncit au muncit romanii,deci aia au primit bani din sua,au facut drumuri,cazse,constructii etc.

Deci SUA a cheltuit cu acele baze ceva malai corect? Ok acu arata ce a luat SUA din RO? Sincer,ce au luat americanii din RO,nea furat, neau jefuit, ti-a dat careva in cap, au venit aia sa ia joburile cuiva, au venit aia sa stiu si eu ce sa faca in RO?

Vina cu ceva asa clar, ti-am dat un exemplu.La fel au facut si in Avganistan, asa au facut mai peste tot pe unde sau dus.SUA a bagat bani la balamuc in tarile unde sau dus,dar nu au luat inapoi mai nimic.

Politica SUA este alta,una pe termen f lunga pe sute de ani,ai au mers acolo unde zici ca is razboi sa ramana prieten,sa ramaina influent acolo, sa isi vinda produsele, ori sa fabrice mine sau peste ceva ani.

Ei poate o sa acoata bani mai tirziu, legaturi comerciale cu acele tari, una alta, chestii de genul asta.deci SUA gindeste in viitor,aia nu-s ca rusii,ca romanii acu acu,daca nu-i acu,nu-s curios pe mai tirziu laughing

Banii ca idee nu trebuie sa fie acoperiti in aur,banii is acoperriti in ceea ce produci,daca proiduci ceva si vinzi ce produci aia is banii,reali,munca,consum,nu stiu de unde aveti ideile astea ca trebuie sa ai aur neaparat.

Is tari care nu au aur asa si? Is tari care traiesc numa din turism,adica sa inteleg banii aia nu au acoperire laughing
ori aia care produc,mincare,energie,masini,asta e acoperirea banilor,de fapt munca si produsele is convertite in bani,sa nu mai faci troc laughing
Tu poti munci si sa stringi munca avand bani,altfel nu ai avea nimic.

Interesul SUA este ca de altdfel interesul fiecarui alt stat,dea isi face clienti,de a-si face prieteni,amici cu care sa aiba legaturi economice etc.
Care reuseste sa isi faca mai multe relatii are de cistigat mai mult.Mie mi se pare ceva normal.

Capitalismul cand nu mai are piata de desfacere moare,adica? Deci sa inteleg,daca tu ai o fabrica de piine,mai faci inca una in alt oras sinca una si tot asa,daca la un mom dat nu mai ai unde face fabrici gata dispari,mori?

Inca odata,nu mai va lasati indoctrinati,daca tu nu mai faci alte fabrici in alte orase,ramai cu alea ce le ai,oamenii vor avea nevoie.Ce n u mai faci tu, nu te mai extinzi, dar nu dispari.

Daca o fabrica de masini, luam Mercesdes, pai daca nu mai face alte fabrici in alte tari dispare? De unde ai rationamentu asta? Ramane cu fabricele care le are si vor vinde in continuare ce produce, nu moare nimeni laughing

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Elon Musk, Bezos,si altii care is miliadari,sau imbogatit relatv rapid,nu a trebuie sa mosteneasca nimic.
Ba unia nu au avut nimic,vrei sa spui ca acesti bogati au furat? Vai de noi,naspa de tot,aia vau batut in cap rau de tot.

Deci sa inteleg ca Musk asta sa imbogatit in sute de ani si ca a magat mina sia furat la greu laughing e bun si asa rau,nu-i de mirare ca RO e asa cum este. uite de aia e asa,de aia a fost tot timpul asa,au avut si au oameni care gindesc asa ca si tine acum.

Nu te tine nimeni sa nu faci bani,fa frate,dar nu veni sa spui ca eu trebuie sa impart banii cu tine,ca eu nu am dreptu sa fac milioane,ca asa zice doctrina socialista sau Isus, ori ca asa ar fi bine, ca unia sa nu aibe milioane, sa avem asa bani cit mai apropiati.

Daca ce fac eu se vinde la tot globu, nu ti se pare logic sa am milioane? Daca ce faci tu este acolo local aia e, atit iese atit primesti.De undei nu-i,nici Dzeu nu-ti da laughing
Stai tu linistit ca nu lasa guvernele sa devina unia dictatori,adica sa dicteze ei piata.
Ai vazut,s-a intamplat cu Gates asta, iau luat guvernu compania laughing gata pa la gara, i-a facut-o bucati, pentru ca ajunsese in pozitia in care nu avea concurenta pe atunci si el putea manevra piata, asa ca guvernu ia luat compania.
Acu deja au mai aparut si alti jucatori, asa ca lucrurile sau mai asezat.Deci stai tu linistit ca guvernele undei capitalism nu lasa pe aia sa faca ce vor,ca ar deveni altceva,capitalismul nu e ala ce crezi tu,bogatii fac tot ce vor,cand vor, pana si ei au reguli,, le accepta pentru ca altfel ar putea sa fie rau si de ei.

Deci capitalistii cum am zis is oameni destepti, nu-s dealde Becali vorba ta laughing
Pai capitalistii din america baga bani si fara sa scoata acu nimic, dar poate sa scoata, ori sigur vor scoate peste 2-3 sute de ani.

Deci observi ideea? Oamenii aia is destepti, plus nu-s egoisti sa se gindeasca numa la ei, astia ia capitalistii aia adevarati, nu peste prajit Becali si care mai is pe acolo.

| Mosotti explică (pentru relian):

Exista si oameni care se pot imbogati pe bune, pe total munca lor, de ex un cantaret, faci o piesa, o canti tu personal sau cu o echipa, vinzi de milioane, platesti impozit si iei profit (pe langa alte cheltuieli pe care le mai ai).

Asa e, daca ce ai tu se vinte pe tot globul, e normal sa luati toti profit cei care contribuiti la produsul care se vinde, si sa prosperati! Dar nu doar unul sau 2-3 sa ia grosul.
Daca e ca la artisti, cantaresti care lucra singuri pentru ce se vinde, devin ei milionari.

Cu Gates si altii, pai cine l-a facut miliardar pe Gates? Guvernu, ca pe la inceput, de la el avea comenzi peste comenzi.
Ideile lui erau bune, nu zic nu, dar fara aia marii ai lumii, nu ajungea mare lucru.
Si daca ii superi pe aia, e de rau.
Ca daca tu vrei sa devi miliardar nu poti, fa tu o fabrica de avioane, sa vezi, ai comenzi? Nu prea ai. Devi daca ti se permite!

Eu nu am zis ca au furat ca politicienii. Si nu e vb de taranul de Becali, ca ala chiar a furat, e un taranoi tampit. A vrut sa se bage si in politica ca sa fie mai bogat, dar Base si altii i-au aratat ca nu e bine sa faca asta...
Pai a zis el Becali "mi s-a zis ca sa fac politica nu face bine la sanatate".

Eu am zis doar ca unii s-au imbogatit din munca ta. Ti-am dat ex cu blocul si altele, cand toti muncim la constructia lui, dar ala ia grosul profitului desi el n-a muncit de 50 oei mai mult ca noi pentru produsul finit (lasa ideile, ca nu faci nimic cu ideile, trebuie sa le puna cineva in practica si pe alea, si tu fara ei sau ei fara tine nu faceti profit).
Ca asa...ramai cu ideile! Sa te vad, la ce te ajuta?
Nu ma refer la inventatori, ma refer la afacerile in general.

Nu imparti ideile? Fa-ti singur totul, faci? Dar tu! Ca sa iei profit masiv, munceste, nu asa "aaa, pai uite cum mutam blocu ala.", pai muta-l.
Daca te folosesti de mine, am si eu cota profit.
Cum am zis, tu fara mine, eu fara tine nu facem nimic, deci nu esti mai presus cu nimic, si nici eu.

Si daca esti inginer, arhitect (ca siu astia is cu ideile), cu idei de afaceri, muncim tot, normal ca tu iei mai mult ca inginer, dar nu de 50 ori mai mult.
Adevarat ca si tu muncesti cu ideea, cu planul ca patron, si ingineru, si arhitectul, dar pentru asta esti platit mult mai bine, dar atat.

Daca gasesti petrol pe pamantul tau e altceva, ala il vinzi si te imbogatesti, nu e productie sa contribuim mai multi la ce aduce profitul.
Desi nenorocitii astia mi se pare ca cica ce e sub pamanat la nu stiu ce adancime, nu e al tau! Deci depinde. Se refereau la aur, etc daca gasesti monede, etc, dar mai stii? Poate si la petrol.
Deci s-ar putea sa nu le convina lor ca te imbogatesti.
"Lasa ca lu mosoti nu are de ce sa nu-i convina, dar nu ne convine noua de data asta", adica aia care fura.

Cu SUA ce sa zic, eu stiu, aud ca SUA e praf si va fi din ce in ce mai praf, aia pe care ii am acolo stiu doar ca traiu tot scade, puterea de cumparare scade continuu, si asta asa e, ca ei traiesc in Chicago.
Si din moment ce traiu scade, e clar ca treaba nu merge bine.

Cu mancarea da, chiar amicii nostri au zis ca SUA produce mancare de 10 ori cat consuma, asta mi-au zis-o de multi ani, ai dreptate. Auzisem ca s-ar arunca din ea in oceane doar sa nu scada pretul, dar asta nu stiu daca e adevarat.

Cu acoperirea in aur, SUA nu prea are resurse, iar mancare poate produce si o tara bananiera, dar aia nu or sa aiba valuta niciodata din moneda lor.
Aurul inseamna puterea de convertire a acelei monede, asa s-a stabilit international.
Desi aurul ala in sine nu prea are nici o valoare in afara de sa faci dinti din el, cabluri si ce oi mai face acolo.
Dar asta e.

Aia cu bazele SUA, e adevarat, ca la nemti americanii aia le faceau vanzare din bani americani.
Dar noi contribuim cu bani la nato, ne pune sa le cumparam avioane si altele, deci le facem noi lor vanzare.
Plus ca te pune sa lupti in conflictele lor! Unde tu nu ar trebui sa ai treaba.

Uite acu cu rusii, de ce ne implica? Ungurii nu se implica si ii condamna toti, ce ne priveste pe noi un razboi care nu e al nostru?
Ungurii isi vad de interesul lor si atat, asa cum e normal.

SUA castiga din asta, cum nu? Pai asa a fost si in WW1 si WW2, s-au batut astia aici, si apoi au venit ei sa ia ce au vrut, piata de desfacere resetata, si asa mai departe.
Si acum la fel, va ucide UE economic (cum a zis si Trump clar de fapt, ca vrea sa f UE), vrea sa ucida si China si Rusia, UE si China ca si concurenti economici vor sa-i f, deja razboi economic SUA-China este de prin 2018 pornit de SUA.
Rusii sunt concurenti ideologici, si e f periculos pentru SUA. Plus ca SUA vrea sa puna mana pe rusia si marile ei resurse.
De ce tot vroia sa se apropie cu NATO de rusi?! Ca nu aiurea.

Plus ca SUA are nevoie de resursele rusiei, ca altfel ii cam ia dracu.
Si dupa ce f concurentii economici, acapareaza ei piata, n-ai bani? Te imprumuta ei..pe dobanzi, garantii.
Ca Trump era protectionist (desi nu-l ajuta) si nu e adeptul globalizarii sa ne intelegem tarile intre noi, chiar aseara am vazut in documentar asta, a fost despre razboiul economic SUA-China.
Si vad ca si Biden face la fel, desi asta e pentru globalizare.

Eventual si un razboi nu strica aici, sa daramam tot, si apoi sa aiba ei uriasa piata de desfacere pentru reconstructie (cum fuse si in WW2). Si sa cumpere toate afacerile pe 2 lei, dar alea le ia doar daca e faliment economic.

Pretul mare la gaze de ei a fost aranjat chiar inainte de razboi, ca atunci a inceput.
Ca si in partile care nu luau deloc de la rusi, tot se scumpise f mult.
Au scazut oferta de la ceilalti distribuitori catre UE (ca aia erau sub papucul american), si gata preturile sus!
Prin asta f economia UE. Ii obligi sa nu mai ia gaz de la rusi, si gata i-ai spart.
Si uite...asta se intampla.

Asa ca ai noroc, stai undeva unde esti cel mai bine (dintre mai multe rele) adica in SUA.
La voi nu vine nici un razboi si nimic, resursele le luati de la arabi desi se aude (dar nu-s sigur), ca aia nu prea mai vor sa dea ieftin ca pana acum la sua.
E si la voi buleala economica, dar nu ca aici.