| bnj a întrebat:

Mai exista cineva care inca mai crede ca Romania este o tara bogata cu oameni buni si ca sub o alta conducere, ar putea sa devina o putere mondiala? Spuneti-mi ca nu sunt singurul!

Răspuns Câştigător
| aisha01eu a răspuns:

Da, poate ca, daca am fi condusi de altcineva am putea deveni o putere mondiala. dar nu stiu de cine. Uite de exemplu in sec 15 Moldova a fost cea mai mare putere a lumii: http://www.descopera.ro/......islamului.

21 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Romania este o tara bogata, cu oameni la fel de buni sau de rai ca in aproape orice alta tara. Poate mai inventivi decat altii. Dar nu cred ca am putea deveni o putere mondiala, deoarece nu ne sta bine ca invadatori, iar cu o populatie de 22 de milioane pe o suprafata de doua sute si ceva de mii de kmp este imposibil sa devii putere mondiala.
Dar cu sigurant o conducere ferma si inteligenta ne-ar putea propulsa in cativa ani acolo unde ne este locul, adica la nivelul unor tari din Comunitatea Europeana. Este incredibil ce poate face o conducere ferma, cautati pe net date despre guvernarea septembrista, perioada cea mai infloritoare din punct de vedere economic din istoria Romaniei, in ciuda conditiilor de razboi. Din pacate a fost insotita de multe crime politice, de aceea a cam fost eliminata de prin carti.
In privinta Moldovei, e putin hilar sa spunem ca a fost cea mai mare putere a lumii. A fost intr-adevar o mare realizare sa tii piept unei mari puteri - Imperiul Otoman, dar in final a ajuns sa plateasca tribut acestora. Dar concluzia cea mai buna este chiar din linkul dat de aisha:
"Oricat de hazardat le-ar putea parea unora, Europa secolelor XIV si XV a apartinut din punct de vedere militar micilor formatiuni statale romanesti care s-au opus cu succes celei mai mari forte a vremii, temutul Imperiu Otoman."
Deci erau totusi "mici formatiuni", nu mari puteri, cum era Franta, Anglia, Rusia sau China. Tocmai prin asta au impresionat, ca erau mici.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ai auzit tu cumva de vreun cataclism care sa dea peste cap totul pe Pamant? Nu fi egoist; spune-ne si noua!
Parerea mea e ca o alta conducere ar fi lucrul cel mai usor de obtinut. Problema e ca noua, romanilor, ne trebuie o alta mentalitate. Iar pentru a schimba mentalitatile, trebuie sa treaca vreo cateva generatii.

mira
| mira a răspuns:

O putere mondiala nu poate ajunge decat printr-o imprejurare cu totul imprevizibila.

| EUSIATIT a răspuns:

Doarun vLAD TEPES daca ar fi sa i traga in tepa pe toti si sa adune toate conturile. toate averile celor care le au facut pe furat si sa vezi ce bogata va fi tara. sai stirpeasca pe. capatinosii aia de. interlopi ca sa nu le spun pe nume [sa nu fiu rasista] dar asta este realitatea si apoi vom vedea. Dar cum nu va mai fi un alt V T ne meritam soarta

| Razvan a răspuns:

Nu conducerea a problema, ci mentalitatea romanilor. Poate sa vina la conducere si cel mai compentent om politic din cati au existat pana acum va demisiona in curand pentru ca ghici ce:n-are cu cine, n-are cu cewinking
N-ai vazut cum intreaba reporterii pe strada oamenii obisnuiti despre Eminescu, Stefan cel Mare, I.Creanga si se uita la ei ciudat de parca le-ar vorbi in chineaza. Ce Creanga? A existat asa ceva? Unde? Aaa, in Humulesti? Si asta unde e, in Oltenia?raised eyebrows
Cultura domnule.Asta schimba mentalitatilewinking

| Roby67 a răspuns:

In Romania nu cred, dar in Lume NU!

Cine sa va conduca? Aia care sa fure mai mult sau aia care sa fure mai putin? Voi ii alegeti!

| hax0r a răspuns:

Eu cred. oameni buni sunt. tara bogata este. posibilitate are. CONDUCEREA E PUTREDA intr-adevar.sa speram ca generatia urmatoare de conducatori va fi mai luminata.

| fly a răspuns:

Simplul fapt ca exista persoane care inca mai cred si inca mai spera demonstreaza ca intr-adevar suntem interesati, ca gandim, ca vrem, ca suntem constienti! Cine vrea si cine gandeste, de multe ori sfarseste prin a putea!

| biabluey a răspuns:

O tara nu se poate schimba doar daca i se schimba conducatorii.Se pot vedea schimbarile unei tari, doar odata cu schimbarea mentalitatii locuitorilor eiwinking.

| chivas21 a răspuns:

Unde vedeti voi ca Romania nu este o tara bogata? Poate oamenii care traiesc in ea nu sunt bogati, dar Romania are destule obiective turistice, multi straini vor sa vada castelele de la noi, avem munti (cele mai frumoase pesteri) avem mare! Avem Capitala Culturala Europeana! Cum vedeti voi o tara ca fiind bogata? Puterea mondiala se afla in mainile Chinei, iar Romania e condusa de SUA! asa stau lucrurile! laughing Ceilalti sunt prea avansati fata de noi, ca sa mai ajunga Romania o putere mondiala, oricine ar conduce`o!

| gabryel a răspuns:

Romania o tara bogata? oare cand va fi? ca in prezent daca era o tara bogata nu mai simtea nimeni criza asta, ar deveni romania o putere mondiala daca near conduce obama si daca am avea armele nucleare ale Rusiei, altfel nicio speranta. NU MAI VISATI MAI, TREZITI-VA LA REALITATE.

| yoyodedeea a răspuns:

Aisha01eu... f adevarat "daca am fi condusi de altcineva"... faza e ca nu avem nici de unde alegehappy

| andreea4ever a răspuns:

Nu, nu esti singurul si eu cred asta!
Nu prea cred ca mai exista sperantesad
Apropo, despre raspunsul tau. Da! Sa sti ca ai dreptate.Parca m-ai lamurit oarecum si pe mine si cred totusi ca ai dreptate.Scuze ca nu ti-am raspuns printr-un mesaj privat dar momentan nu pot da mesaje privat pentru ca nu mi-am confirmat inca mail-ul si acum nu merge sin cauza netului.

| bygbrother274 a răspuns:

Nu stiu.Ar trebui schimbat sistemul actual. Dar tot banii fac jocurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inmulteste pe 0 cu cat vrei tu, si sa vedem ce-ti iasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti singur :*:*:*
sunt cu tine >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da... avem o tara pe care multi ar vrea sa o aiba
Cei care nu au apa, caei care nu se bucura de zapada si de peisaje cu ale noastre ar vrea sa aiba ce avem noi
pqt cu nu stim sa o apreciemstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da suntem bogati, ca tara cu oamenii buni pana la o limita, sa nu uite nimeni care ne incearca, am aratat lumii ca mamaliga explodeaza, plopul face pere si rachita micsunele. Nu am facut in istoria noastra nici un fel de cuceriri, ne-am aparat si ne aparam in continuare, VOM INVINGE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde si pana unde romania o tara bogata? e doar o aparenta. poate sunt oameni foarte bogati si oameni saraci, nu exista cale de mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place cum gandesti dar o putere mondiala nu o sa devina niciodata suntem prea mici nici in jocuri precum suprem ruler 2020 nu reusesti cu Romania sa faci nimic dar in realitate eu as vrea dar nu cred ca se poate mai intai sa nu mai moara oameni de foame si frig si dupa aia ne gandim la o putere mondiala ce putere mondiala cu o armata actuala de 100000 de soldati daca sunt si atatia ca au scos stagiul militar.

| Lavy_4392 a răspuns:

Eu una nu cred...am vazut atatea tari iar noi suntem mult prea jos(asta ca sa nu zic altfel) bogata da e dar nu din toate pct de vedere. si nici nu stim ce sa facem. oameni buni? sunt si buni si rai dar cei care ne conduk st "beep". putere mondiala?laughingnu!
oricum continua sa crezi. mi-ar place sa realizez candva ca u chiar ai dreptate...happy