| LanguageMaster a întrebat:

Măsurile de siguranță se pot lua față de persoanele care au săvârșit infracțiuni?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se pot lua.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 107.Scopul măsurilor de siguranţă
  (1) Măsurile de siguranţă au ca scop înlăturarea unei stări de pericol şi preîntâmpinarea săvârşirii faptelor prevăzute de legea penală.
  (2) Măsurile de siguranţă se iau faţă de persoana care a comis o faptă prevăzută de legea penală, nejustificată.
  (3) Măsurile de siguranţă se pot lua şi în situaţia în care făptuitorului nu i se aplică o pedeapsă."

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Daca ar fi intregi la cap aia din parlament se poate