| Kornuletz540 a întrebat:

Mie nu mi se pare okay ca alegerile europarlamentare și cele locale să se desfășoare în aceeași zi, ce legătură au aleșii din Parlamentul de la Bruxelles cu cei din consiile locale și județene de la noi? N-ar fi fost mai bine dacă s-ar desfășura separat, localele în iunie și europarlamentarele în august, cum ar fi normal și firesc?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Este vorba despre manipulare, despre ocazie, despre moment. Daca la locale ies oamenii unui partid, aceisi oameni vor fi alesi si la UE, cam pe asta se bazeaza alegerile astea sau data la care is puse.

Daca este corect? Nu este corect ca alegirile sa se desfasoare la aceiasi data.
Oamenii nu prea inteleg chestii de genul asta, se lasa manipulati, condusi ca oile de lup laughing

Nici alegerile pentru primar, parlament, presedinte nu trebuiesc puse la aceiasi data.
Chair alegerile parlamentare ar trebuie decalate, pentru senatori si pentru deputati.
Asa se intampla in SUA unde in congres alegerile pentru senator nu-s la aceiasi data ca cele pentru camera reprezentatilor sau deputati cum zic romanii.
De ce? Pt ca sa nu se formeze gasti de aia, sa nu se lege prietenii, amicitii, pentru ca astea duc la coruptia aia uriasa care este in Ro.

De asemenea primaru, si care se mai aleg trebuiesc alesi la date diferite, tocmai pentru a se evita formarea de gasti tilharesti, banditesti laughing si pentru a se evita cistigarea alegerilor de aceiasi indivizi, sau acelasi grup, asa cum se intimpl; a cand p[ui toate alegerile in aceiasi zi., ori ala ceiasi data.

Alegirile trebuiesc decalate nu la luni, la ani de zile unele de altele.In felul asta se evita multe chestii, se creeaza un dezechilibru al gastii, al unui grup mare, evitinduse banditismu laughing

Gindeste ca alegi astazi senatorii, apoi peste 2 ani deputatii.Tu astazi mergi cu senatorul X dar in astia 2 ani pana vine rondul sa alegi deputatu, vezi ca X care face din partidu Y ewste tilhar, normal ca alegi deputat pe altul din a, ta tabara laughing in felul asta se va evita alegerea ca deputat si senator din aceiasi tabara.

Dar cine sa explice la OI toate astea? Crezi ca guvernantii au acest interes? Nici pomeneala, vezi din raspunsurile ce le primesti pe aici cit de oi pot fi unia, pentru ca asta li se da de mincare, asta li se baga sub gusa, ei aia mainica.

Nu este bine ce spui tu la cateva luni distanta, trebuie decalate la ani distanta, nu la zile sau luni.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Totusi nu va costa mai putin 'desfaurarea de forte' in cazul alegerilor (cu toate costurile ce implica acest lucru), daca se face totul 1 data fata daca s-ar face in 2-3 "transe"?

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt asa este normal si firesc, sa se faca toate alegerile in aceeasi zi, ca tu primesti 2-3 foi de votare in loc de una, in loc sa se organizeze doua date diferite de votare, cand costurile sunt de multe milioane de euro, la fiecare organizare de votare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand firesc era europarlamentare in iunie ca atunci le organizează toată Europa.

Comasarea s-a făcut că PSD PNL sa își poate aduce oamenii la vot mai usor. Mașinăria de vot funcționează prin primari.

Dar in final e cheltuiala mai mica și nu mai avem alegeri în august când nu votează nici dracu

| Korkodeln a răspuns:

Nu, e foarte bine sa se desfasoare intr-o singura zi, si asa sunt o pierdere de timp si o cheltuiala imensa, daca vrei sa votezi si ai niste candidati favoriti, poti sa-i votezi si intr-o zi si in sapte, nu trebuie sa ai n-snpe zile ocupate cu comisii si numaratori.

Pentru aia 20-35% care vor veni sa voteze nu trebuie sa cheltui banii de mai multe ori. Vii, bagi buletinul in urna si te intorci sa sclavagesti mai departe, pentru 90% din oameni efectul este absolut zero barat. Aia care se agita cu prostiile astea sunt aia carora consultantii le spun ca ar avea mai multe sanse daca se face zeama lunga, plus propagandistii lor platiti.

Si in sfarsit, de ce ar fi "normal si firesc" sa deranjezi oamenii de mai multe ori, ia explica, crezi ca se schimba opiniile cuiva in in doua luni sau vreti sa fie participarea si mai mica decat este?