| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi se pare ca suntem nedrepti? Numim cainele 'cel mai bun prieten al omului'? Cu ce a ajutat cainele pe om de-a lungul istoriei? Bine, a mai pazit niste oi... dar in rest?
Eu zic titularul de drept si de necontestat al acestui titlu ar trebui sa fie, fara drept de apel calul. L-am tarat prin toate razboaiele, l-am pus la plug, l-am inhamat la caruta... Nu exista fiinta mai de folos omului precum calul. Si noi am numit cel mai bun prieten al omului pe caine. Ca e dragut, nu? Am votat dragalasenia.
Nu ne caracterizeaza ca specie? Eu zic ca da.

21 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ai foarte mare dreptate. Ne-au ţinut în spate şi nu au dat cu noi de pământ în multe lupte când erau plini de săgeţi, când erau împunşi cu suliţele şi probabil de pe ei curgea mai mult sânge decât de pe noi. În acele vremuri caii erau lăsaţi să moară liberi la bătrâneţe pe păşunile fermei. Tot în acele vremuri acei cai nu cunoşteau decât un singur stăpân (chiar în cadrul familiei ), cel care îl adăpa, îi dădea de mâncare şi tot el îl călărea. Aduceţi-vă aminte de legenda Voievodului Gelu, cel căruia îi sapă calul groapa cu copita şi îi stă alături în ultimele clipe ale vieţii după ce l-a tras cu dinţii dintre picioarele celor care mai luptau încă.
Dar eşti nedrept cu câinii, şi aceştia ne-au fost alături în războaie, şi aceştia ne-au apărat când colonizam ţinuturi sălbatice, şi de multe ori nu au plecat de la mormântul stăpânului lor până nu au murit la rândul lor. Şi-au apărat stăpânii de hoţi, de animale sălbatice mult mai mari decât ei, chiar cu preţul vieţii.

| Hombre a răspuns:

Omul foloseste calul doar pentru povara. Cainele prieten si aparator. Daca esti cu un caine si esti atacat cainele sare sa te apere de cele mai multe ori pana la sacrificu.Ai vazut vreun cal sa faca asta?

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

E doar o expresie ffs...Caini poate avea oricine, sunt prietenosi, sunt "programati" sa se bucure cand te vad. Ca asa ti-e mai usor sa spui ca vaca e cel mai bun prieten al omului, cel mai mult lapte, cea mai multa carne, ei bine atunci ia-ti o vaca si o tii in debara. Ma intristeaza sa vad cai lasati liberi, cred ca in toata tara se intampla, oamenii nu le mai gasesc utilitate si le e greu sa ii hraneasca. Acum le dau inapoi drumul in natura, dar intr-o natura mult transformata, care ii poate ucide. Ca sunt oamenii nedrepti si de multe ori in dezarmonie cu natura? Ce rost au astfel de afirmatii evidente?
Apropo, ca mi-am amintit, era o gluma...cum iti dai seama care ti-e mai credincios si mai bun prieten intre caine si nevasta? Ii inchizi in portbagaj juma' de ora si vezi dupa aia care din ei se bucura sa te vada.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Probabil pisicile big grin Sau, mai stii? Poate caii depinde si cum pui problema laughing

| Vizitiul a răspuns:

Eu nu iubesc caii, iti dai seama, daca am ajuns sa-i mananc nu am cum sa-i iubesc, e logic! In schimb cainele e cu totul altceva. Daca -ti intra un necunoscut in curte cainele latra, calul nu ar reactiona iti zic eu, deci tot cainele este in superioritate.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mda, suntem o specie drăguţă...ne mâncăm prietenii, şi calul, şi câinele şi pisicile figurează pe meniuri în diverse ţări, se pare că n-avem nicio limită, nu tragem nicio linie, noi, fiinţele raţionale, vorbitoare, lacome şi atot-devoratoare...

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

@Marionel, ştii vorba aceea, diamantele sunt cele mai bune prietene ale unei femei(Diamonds are a girl's best friend, cum cânta Marilyn Monroe)? Cleopatra a ales o viperă în locul companiei lui Octavian, Isis umbla însoţită de 7 scorpioni... femei de femei, nu?

| JesterRO a răspuns:

Am citit ce-a scris toata lumea si dau dreptate Gen0mului si lui BitterSweet, in special lor, dar mi-am dat seama cum conversatia reflecta trecutul indepartat. Si prezentul - il sustine aqualuna. Acuma, vorba silviei, omul e cel mai bun prieten al omului.

Deci, concluzia - in prezent omul este cel mai bun prieten al cainelui pentru ca il hraneste, il plimba, ii calca in toti rahatii, il tine in acelasi adapost ingust cu el, ii suporta mirosul si ii inghite firele de par. Acum chiar nu pot spune ca mai avem nevoie intr-adevar de caini ca sa spunem ca ne sunt si prieteni (de nevoie).

In loc de cal acum calarim un motor(care face cat multi cai) si avem la indemana masinarii pentru lucrat pamantul...ma ingrozeste uneori tehnologia asta.

In ziua de azi, periculoasa cum obisnuieste sa fie, un bun prieten al omului ar fi un sarpe pe care sa-l tii pe maneca, pentru cine te supara. Eu sincer as vrea sa imblanzesc un d-ala laughing eventual sa raspunda hipnotic la comenzile melebig grin

| Silvia a răspuns:

Dar de ce nu omul e cel mai bun prieten al omului?

| ady2607 a răspuns:

Mie mi-e frica de cai, poate din cauza ca sunt mari si au muschi. Imi este mila de ei si n-as putea sa-i biciuiesc atunci cand sunt pusi la trasura sau la plug. Isi arata utilitatea de fiecare data cand li se cere. Cainele este preferat insa inaintea calului pentru ca da din coada atunci cand il alinti, vine atunci cand il chemi. Din partea mea, amandoua sunt animalele cele mai folositoare omului.

| Betty18 a răspuns:

Mie imi plac foarte mult caini.gandeste-te ca un cal nu il poti tine la bloc.cainele este un animal dragut, si te inveseleste cand esti trist(cel putin pe mine)imi este asa mila cand vad un caine bagabont. apropo in statul american Oklahoma, orice persoana care se stramba in mod voit la un caine, ajunge la inchisoare sub invinuirea de agresiune asupra celui mai bun prieten al omului.

succes

| daddu a răspuns:

Ce zici tu acolo e o prostie, calul dupa cum il descrii tu l-am folosit mai mult ca pe un slujitor nu ca pe un prieten. Si ca sa iti spun de ce sunt cainiii cei mai buni prieteni ai omului iti dau un exemplu, uite cati oameni orbi au caini insotitori pentru ca fara ei nu s-ar putea descurca deloc. Ms Ceau

| Cryssbest a răspuns:

Cu ce a ajutat cainele pe om?! Doar i-a salvat viata unui copil (era mic si cazuse in apa)! Sau l-a vindecat de autism (se cunosc cazuri). Persoanele care locuiesc cu un caine de rasa au tendinta, demonstrata clinic, sa fie mai putin deprimate fata de familiile care nu au unul(nu ma provocati, va dau mii de exemple!). Cainele are caracter, ceea ce omul nu are! Cainele te iubeste indiferent ca il palmuiesti sau nu! Nu se va supara pe tine niciodata! Un prieten devotat pana la moarte!
Nu, baiete, nu am votat dragalasenia, ci caracterul, asa cum ar trebui sa il aiba fiecare dintre noi, oamenii!
Un caine ne este mult superior (si nu ma refer acum la simtul vizual sau la cel olfactiv)!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@hombre
Sare daca e dresat. Daca e vreo joarda care-si tara coada se da dupa piciorul meu. Calul il pot incaleca si pot fugi cat mai departe de situatie. Deci, calul castiga.
Eu n-am vrut aici sa bag raca intre cai si caini. De fapt, nici nu voiam sa vorbiti prea mult de chestia asta. Preferam sa mutati subiectul in alta parte, am lasat si o portita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate si sper ca s-a observat ca am postat la Legislatie, Politic & Social, si nu la Hobbies & Pets.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ne arati ca tu intelegi prin prieten pe cineva "folositor" tie, iar cainele nu ti se pare prea util. Eu cred ca nu exista vietate care sa te iubeasca mai sincer si neconditionat decat un caine si asta, pentru mine, inseamna folositor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da e drept ciinele este numit prietenul omului din simplu motiv ca ei a fost cel mai devotat, dar titlul de drept ar trebiu sa fie al cailor deoarece el a fost este si va fi cel mai de folos pentru noi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Heii...imi puteti spune si mie de ce viperele sunt folositoare omului?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I-ati calu si mars de aici

| lucib a răspuns:

laughing...hai ca raspunsul tau ma dat pe spatelaughing). inaintea cailor, pe cine a pus omul la caruta? cati oameni au fost salvati de la moarte de cai?

| VladTheKoala a răspuns:

Salut! Propria mea parere este ca aceste animale "dragalase", cainii, isi merita titlul de "cel mai bun prieten al omului".
In negura trecutului, primul animal care s-a apropiat de specia noastra a fost cainele domestic, in 30.000 i.Hr. Capacitatile cognitive ale cainilor sunt foarte bune din punct de vedere calitativ, astfel ca s-au putut imprietenii cu oamenii. De asemenea, in 32.000 de ani, capacitatile cognitive ale cainilor au fost marite si de comunicarea cu oamenii.
Acum aprox. 32.000 de ani, oamenii si cainii au facut oarecum un pact. Oamenii ofereau cainilor protectie, lasandu-i in adapoturile oamenilor, iar cainii pazeau oamenii si ii ajutau la vanatoare. Fara caini, vanatul, pescuitul se desfasurau mult mai greu. In istoria moderna se considera ca, fara ajutorul cainilor, oamenii nu aveau cum sa ajunga la nivelul de tehnologie contemporan noua. In unele cazuri sumbre, se considera ca, fara caini, oamenii ar fi disparut de mult de pe fata planetei. Asa ca, dupa mine, si-au castigat dreptul de a pastra acest titlu.
Acum, intr-adevar, cainii si-au iesit din uz. Deoarece unele rase sunt considerate dragalase, acum cainii sunt folositi, de obicei, ca animale de companie si ca mijloc de agrement, prin concursurile acrobatice cu numerosii caini sportivi.
Caii au fost domesticiti mult mai tarziu, in jurul anului 4.000 i.Hr.
Intr-adevar, i-am chinuit pe cai foarte crud, dar de foarte putin timp. 6.000 de ani, in comparatie cu "prietenii omului", pe care ii taram dupa noi de 32.000. De 5, 33 de ori mai mult timp petrecut cu "prietenii omului" decat cu acesti cai. Chiar daca munca celor din urma a fost putin mai grea, a cainilor este prinsa la radacinile umanitatii. Asa ca, eforturile cainilor (vanatoare, pescuit, apararea adapostului) sunt decat de 2-3 ori mai putine decat ale cailor (razboaie, plug, tractiune).
Si, in plus, "Cainele este cel mai bun prieten al omului." este o zicala cu radacini preistorice, fiind imposibil ca societatea umana contemporana s-o schimbe.
Sper ca te-am ajutat! Succes!