| matrix100 a întrebat:

O firma isi baga angajatul in somaj? Firma mai plateste ceva pentru angajat atata timp cat este fostul angajat in somaj?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un angajator desface contractul individual de munca unui angajat si daca desfacerea nu este imputabila salariatul acesta are dreptul la indemnizatie de somaj, pe o anumita perioada, in functie de vechimea in munca.
Dupa intrarea in somaj a fostului angajat angajatorul nu mai are nici o obligatie, nici fata de acesta si nici fata de stat in legatura cu acesta.

1 răspuns:
| Raducons a răspuns:

Cand da afatara angajatul in somaj firma nu mai are voie sa angajeze o alta persoana pe aceeasi functie, practtic i se desfiinteaza postul si nu mai plateste asigurarile catre stat pentru cel disponibilizat