| Aoxkajcjw a întrebat:

Salut! Is in somaj de 7 luni la o firma si m-am decis sa o schimb firma gen si doamnele de la noua firmă mi-au zis ca nu are rost sa mai merg sa anunț la fostul job ca nu prea mai eram angajat acolo, eram in somaj la stat si cand voi termina cu actele aici se va inchide automat contractul de la fostul job, ce parere aveti?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca primesti indemnizatie de somaj inseamna ca firma la care ai fost angajat ti-a desfacut contractul individual de munca, asa ca de la acea data nu mai esti salariatul acelei firme si te poti angaja in alt loc de munca, asa ca n-are ce contract sa se mai "inchida".
Dupa angajare la noua firma trebuie sa anunti la AJOFM ca te-ai angajat si somajul va inceta.

| Aoxkajcjw explică (pentru Ioandelasal):

Pe mine ma suna incontinuu de la fostul job si mi zice ce fac următoarea săptămână dar nu am mai fost la lucru tot in somaj tehnic ma tin si eu am intrebat daca vr sa mi bag lichidarea daca o face la zi, si face ca trebuie sa vorbesc cu directorul deci presupun ca inca is angajat

| Ioandelasal a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

Atunci n-ai fost in somaj normal ci in somaj tehnic, asa ca nu ti-a fost desfacut contractul individual de munca ci doar a fost suspendat.
Asa fiind, daca vrei sa pleci, va trebui sa depui o cerere de demisie si abia apoi poti sa te angajezi la alta firma, daca iti este aprobata cererea de demisie si respecti perioada de preaviz ori angajatorul renunta la preaviz.

| Aoxkajcjw explică (pentru Ioandelasal):

Pai eu deja imi fac actele la nou job

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Salut! is in somaj de 7 luni la o firma. Dacă ești în șomaj și în acelasi timp la firmă, ești în șomaj tehnic, astfel nu ai desfăcut contractul de mucă cu ei.
Acea afirmație, nu prea mai ești angajat acolo este complet inexactă. Ori ești angajat undeva, ori nu mai ești, nu există angajat și nu prea.