| anonim_4396 a întrebat:

O persoana straina, de nationalitate italiana, germana etc care are pensiune si este asigurata in tara respectiva, in Romania este asigurata? Daca s-a internat de urgenta intr-un spital din Romania costurile spitalizarii, medicamente etc sunt platite de catre tara care asigura sau familia plateste tot?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In cadrul UE pe baza cardului european de sanatate urgente sunt asigurate in orice tara ai fi.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Din câte știu, nu există decontare, decât atunci când statul respectiv te trimite la tratamente/operații/etc. în alt stat.
Deci, familia plătește.
Excepție fac doar cei care dețin CEASS.
Adică, cardul ăsta: http://www.cnas.ro/......opean.html

| CodrutElian1990 a răspuns:

Urgentele sunt asigurate in UE. Decontarile se fac prin reciprocitate intre sistemele sanitare din aceste tari.