| PringAloe a întrebat:

Daca o persoana nu este asigurata si se imbolnaveste, in cazul in care persoana respectiva este internata intr-un spital de stat, transportata cu ambulanta, persoana respectiva o sa palteasca din banii lui sau cum se procedeaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreea0906 a răspuns:

Primele 3 zile persoana respectiva nu le plătește Dar după da plătește spitalul Eu am avut un accident cu motorul și am stat foarte mult prin spitale Si prima data eram asigurată că eram eleva după Tot mergem la casa de asigurări și plăteam asigurare pe 6 luni că sa nu plătesc spitalul

| PringAloe explică (pentru Andreea0906):

Exact asa a facut si persoana respectiva. medicii au zis ca 3 zile nu plateste nimic (72ore) apoi plateste, dar si-a facut o asigurare pe 6 luni de zile.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un boschetar nu o sa plateasca ca nu are de unde dar nici medicii nu-l opereaza sau o fac daca au suflet in ei si nu sant animale din epoca dinozaurilor fara mila

| Violleta2022 a răspuns:

Da, va platii totul din banii personali, nefiind asigurata: ambulanta, medicul, tratamentele, spitalul si daca se fac endoscopii, ekg sau alte opearti, va platii totul!

| alina2k18 a răspuns:

Pai trebuie sa aduca adeverinta cum ca nu are venituri.

| oz_1736 a răspuns:

Daca este casatorit il face sotia la ea la serviciu drept coasigurat. Daca nu este casatorit, sa-l treaca drept coasigurat rudele de gradul 1: mama, tata, frate, sora. Merge chiar daca ruda este pensionara