NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Parcă şi aşa nu ar fi prea puţini români, care sunt dispuşi să-şi exercite dreptul la vot, numărul de secţii de votare prea mic şi cozile interminabile, au făcut pe mulţi români să renunţe la ideea de a vota, iar alţii, efectiv, nu vor apuca să voteze până la ora 21:00, când se vor încheia voturile. Atât în afara ţării, cât şi în ţară oamenii au stat în picioare, unii şi în ploaie, ore în şir. Mi se pare o bătaie de joc.
Cine ar fi de acord pentru anii următori cu schimbarea sistemului, cu reglamentarea votului electronic sau/şi prin corespondenţă (reglamentat deja în ţări civilizate)?

259 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Asta a fost clar un aranjament de-al PSD-ului. Au redus numarul de sectii de votare ca sa iasa ghici cine. Se stie ca romanii din strainatate sunt contra lui Poanta si ai lui.

| NOname explică (pentru Alcyon):

Aşa e, Alcyon. Să pui la sute mii de români 4 cabine de vot şi să trimiţi la milioane de români vreo 600 de mii de formulare (fără care nu se poate vota) e o bătaie de joc, una premeditată.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Hai sa fim seriosi, multi dorm pe ei si s-au dus sa voteze la ora 8. Era prezenta de 20% pe la pranz, sectiile s-au deschis la 7. Cine voia sa voteze putea, restul sunt balarii si lenesi care au preferat sa stea pe net si s-au trezit la ora 8 ca n-au votat.

Cu votul electronic sunt de acord, dar nu de pe internet, iar cu votul prin corespondenta absolut nu. In tarile civilizate votul electronic se realizeaza cu ajutorul unor aparate nu pe internet, deci mersul intr-o cabina de vot e oricum necesar.

| AdrenalinTm a răspuns:

Te-ai dat pe politica acum

| a3e6u9 a răspuns:

Eu știam de la început că Ponta și Iohannis ajung în turul doi, nici n-a fost nevoie să votez. Avea cineva dubii?

| NOname explică (pentru a3e6u9):

N-aveam dubii, dar dacă toţi am fi mers pe "filosofia" ta, lucrurile acum au fi stat cu totul altfel.

| sweetnov a răspuns (pentru a3e6u9):

Stii ca rationamentul tau infernal gasit in masa e unul care dicteaza realitatea asa cum ne-o propunem!?

| a3e6u9 a răspuns (pentru NOname):

Norocul vostru că nu sunt toți ca mine. happy

| NOname explică (pentru a3e6u9):

Da, norocul nostru, inclusiv al tău.hee hee

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru NOname):

laughing)))))))))

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru a3e6u9):

rolling on the floor))

| CarlSagan a răspuns:

Prefer reglementarea votului electronic si prezenta obligatorie la vot!

| Inferno a răspuns (pentru CarlSagan):

Daca prezentala vot ar fi obligatorie, atunci -dreptul de a vota- s-ar transforma in -obligatia de a vota-.

| CarlSagan a răspuns (pentru Inferno):

In unele tari europene votul este obligatoriu. Daca nu mergi la vot, din cate imi aduc aminte, dai declaratii si iei ceva amenda.

| Mikoyan a răspuns:

Parerea mea este ca votul electronic poate fi fraudat mult mai usor decat cel clasic cu prezenta la sectia de votare.Nu cred ca un astfel de sistem este viabil pentru un popor ingrat cum este cel roman.

| Comin_Natzia_Lui_1990 a răspuns:

Putini oameni pot schimba asta. Accepta asta! Nu traim intr-o lume perfecta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Comin_Natzia_Lui_1990):

Ba, se poate daca alti au facut-o inseamna ca o putem facem si noi, trebuie sa numai fim asa cinici, si o sa se schimbe ceva

| sweetnov a răspuns:

Normal ca as fi de acord cu introducerea unui sistem de vot electronic. Ar fi multi idioti (mai ales stafiditi) care n-ar mai fi in stare sa voteze. laughing
Sa ne uitam doar la rezultatele voturilor online de la ziarul Gandul.

Dar mai intai sa ne asiguram ca Romania ajunge tara lucrului bine facut ca sa putem apuca si un asemenea sistem de vot.hee hee

| NOname explică (pentru sweetnov):

Chiar, rezultatele chestionarelor online, la care nu au participat analfabeţii şi pupătorii de moaşte, sunt proporţionale cu IQ-ul şi educaţia oamenilor care le-au completat. Ponta în ele ieşea printre primii din coadă. Dar cum în România e proşti, da' mulţi şi a reuşit să păcălească mai toţi pensionarii, în alegerile live a ajuns primul din faţă. Oricum, cred că va fi răsturnat măcar în turul al doilea, să putem spera şi la România nehandicapată, inclusiv cu un sistem de vot modern şi bine organizat, să nu se chinuie lumea prin cozi şi drumuri pentru a putea exercita un drept elementar - cel de a alege, de a-şi angaja un preşedinte - o procedură de câteva secunde, asta în mod normal.
Săracii oameni prin străinătate şi acum stau la cozi.
Parcă cineva intenţionat încearcă să-i descurajeze, să nu mai vină şi în 16 noiembrie la vot.

| Crossover1 a răspuns (pentru NOname):

Am putea sa le oferim locuri de munca prin Romania dc nu s-ar mai angaja pe pile si prin oameni care fac "Romania lucrului bine facut " si altii.
Si alta parere ar fi sa se cuprinda 2 zile de vot in strainatate si in Romania. S-ar simplifica multe.
Pacat de noi, cei care am fac o facult si ne-am chinuit 5 ani pe bancile scolilor ca sa ne rada in nas Vanghelie sau Orban sau un analfabet ca Iohannis, cat despre altii ca marian Oprisan, Hrebe, Blaga, Boc si MRU numai le urez ceea ce ne ureaza ei noua.

| NOname explică (pentru Crossover1):

Pentru cineva care are tupeul să acuze un om care scrie perfect româneşte - http://www.iohannispresedinte.ro/ro/blog - de analfabetism, eşti cam prea semianalfabet şi incoerent (am fost nevoită să-ţi recitesc postarea de vreo 3 ori, până am reuşit să pricep ce ai vrut să spui).

Dar într-o privinţă ai dreptate: dacă s-ar prelungi perioada alegerilor măcar cu o zi, lucrurile s-ar simplifica semnificativ şi mult mai mulţi oameni ar reuşi să voteze.

| Crossover1 a răspuns (pentru NOname):

Dar sa speram ca urmatorul om ales prim roman nu va uita de unde a plecat. Bine, fiind oameni politici si Iohannis si ponta e greu de crezut ca asta se va intampla. Unul avand "noroc" fata de profesori sa aiba 6 case; celalalt fiind un mandru aducator de vesti proaste imbracate in haine de sarbatoare.
Si mai cred ca am dreptate cu faptul ca marea majoritate a celor care conduc cele 3-4 partide din spectrul politic dambovitean au un "mare caracter de lepre" si sunt niste persoane cu mari probleme cu limba, literatura, gramatica si istoria romana. papa. papi

| ioanaseres78 a răspuns:

NOname sunt de acord cu tine! Si oamenii batrani care vor sa voteze trebuie sa stea ore in sir pentru a completa o hartie! Nu este corect deloc!

| parameciu a răspuns:

Multi se dezic.Cei mai in putere rezista la toate.Nu e nimic perfect...