| petru a întrebat:

Ar fi necesar/util/avantajos sase introduca votul electronic, care sa inlocuiasca actuala practica, bazata pe buletine de vot/urne/sectii de votare?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ar fi mult mai util, deoarece s-ar putea controla cine a votat si cine nu, in mod automat. Costurile ar scadea substantial, ca urmare sistemul ar fi capabil si sa prelucreze parerile referitoare la orice interes public (discutii despre proiecte de legi, sondaje de opinie, etc).
Evident, sistemude vot electronic ar trebui sa fie extrem de bine gandit si securizat!
devil

4 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ar fi mai rapid, totusi nu stii cine voteaza (s-ar intampla ca si la Parlament) cand voteaza unii cu 3 cartele, sau nepoata cuiva... in locul matusii. In schimb cred ca ar fi mai ieftin, odata implementat. Cata lume insa, ar stii sa voteze corect. Ne referim la marea majoritate a populatiei. Unii dintre membrii ei sunt, din nefericire, analfabeti ce sa mai vorbim de vot electronic.

cristian
| cristian a răspuns:

Atata timp cat se fac tot felul de matrapazlacuri cu buletinele tiparite, cu votul electronic este mult mai usor de jonglat.Bine ar fi sa fie in paralel si votarea clasica si votarea electonica.
Numai asa este mult mai greu de fraudat alegerile.

| petru explică:

_Cartea de identitate este un unicat,
_Un receptor de imagine poate citi cu exactitate cele doua imaginii, ( de pe act si a celui ce voteaza)
_Punerea de acord intre cele doua imagini, da acces la enter( vot)
_Nu trebuie sa stii sa citestii
_Sigla tuturor candidatilor,(partidelor) se afiseaza pe ecran ( precum la un cantar electronii)apesi pe ea si ai votat
petru b./Cluj
excrocheriile/furtul/sunt anulate, fara sa vorbim de costul de 10% cel mult si timp castigat,

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Votul electronic e la fel de maleabil ca si cel cu stampila, dupa ultimele legi electorale. deci e cam acelasi lucru.