| anonim_4396 a întrebat:

Pentru stagiu de cotizare de 12 luni din ultimele 24 pentru dreptul la indemnizatie somaj concediul medical ce regim are? concret, daca 12 luni din ultimele 24 sunt compuse din 10 luni salariat si 2 luni concediu medical am sau nu dreptul la indemnizatie somaj?

1 răspuns:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Legea spune ca :
"Beneficiaza de indemnizatie somerii care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
au un stagiu de cotizare de minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat indemnizatia de somaj;
nu indeplinesc conditiile de pensionare, conform legii;
sunt inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca in a caror raza teritoriala isi au domiciliul sau, dupa caz, resedinta, daca au avut ultimul loc de munca ori au realizat venituri in acea localitate."
Eu inteleg ca si daca ai fost in concediu medical ti s-a tras din salariu cotizatia pentru somaj. Deci ai cotizat 12 luni... chiar daca ai fost 2 in medical. Oricum poti intreba un specialist - un jurist sau o contabila de la intreprinderea unde lucrezi. Daca acolo nu ai vorbitor sunt pe net forumuri unde sa pui intrebarea
http://www.avocatnet.ro/......9909/.html