| petru a întrebat:

Principiile de fiintare ale Neamul suveran, trebuie sa determine prevederile constitutionale, sau prevederile constitutionale determina principiile Neamului suveran?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Si - si.
De-a lungul istoriei au fost ambele.
Fiecare cu motivatia "dreptatii".
Dar ce este DREPTATEA? Ca a ramas fara raspuns de a lungul istoriei...

2 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Unde nu este lege acolo nu este libertate.
Unde-i lege nu-i tocmeala.Pa cuvant.

| petru explică:

Plecand de la faptul ca :
1/Statul este doar o forma de organisare ale Treburilor Publice.
2/ La randul sau, Statul, este in subordinea Neamului suveran
3/Constitutia este, in mod firesc, expresia Principiilor de fundamentare ale Neamului suveran.
in aceste cunoasteri este pusa intrebarea, mea.
Multumesc tuturor, insa astept un raspuns pertinent.
petru b./Cluj