| troleibuz a întrebat:

Printr-o hotarare de consiliu judetean normativa se poate deroga de la un hg normativ?

printr-o hotarare de consiliu local se poate deroga de la o hotarare de consiliu judetean?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu se poate, un act juridic de rang inferior nu poate fi contrar unuia de rang superior, respectiv sa incalce prevederi imperative.
Ca exceptie pot fi diferente dar numai daca actul superior permite, de ex. daca este vorba de prevederi dispozitive.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! O reglementare inferioara nu poate modifica una superioara numai daca in HG se specifica faptul ca poate fi modificata local.

| darrio2007 a răspuns:

Da.