| Steffaniy a întrebat:

Am o intrebare. Am lucrat anul acesta, din luna a 2-a la un magazin dintr-un mall. In urma pandemiei, cum s-au inchis mall-urile, am intrat in somaj tehnic. Problema este ca dupa ce s-a incheiat starea de urgenta, s-a inchis si magazinul din orasul in care lucram. Prin urmare, ne-au inchis contractele acum o saptamana si ceva. Intrebarea mea este urmatoarea: daca am 3 luni lucrate pe anul acesta, pot depune acte pentru ajutorul de somaj? Am vazut ceva legat de "venitul lunar de completare" dar din ce am citit, legea era aplicata in perioada 2013-2018 si nu sunt sigura: "BAZA LEGALĂ: O.U.G. nr. 36/2013 privind aplicarea în perioada 2013-2018 a unor măsuri de protecţie socială acordate persoanelor disponibilizate prin concedieri colective efectuate în baza planurilor de disponibilizare, cu modificările și completările ulterioare". Cred ca e singura categorie la care m-as putea incadra din moment ce nu am absolvit recent nici o unitate de invatamant si nici nu am mai mult de 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni. Ma poate informa cineva? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti primi indemnizatie de somaj, deoarece nu indeplinesti conditia de acordare privind stagiul de cotizare.
De asemenea nu se pot aplica nici prevederile OUG 36/2013, acestea s-au aplicat numai pana la sfarsitul anului 2018.