| mara_9541 a întrebat:

Cele 12 luni lucrate anterior pentru a primi somaj, trebuie sa fie consecutiv lucrate? Daca am 12 luni lucrate consecutiv, apoi intrerupere de 1 luna, iar11 luni lucrate si atat pot primi somaj?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, nu trebuie sa fie consecutive. Conform Legii nr. 76/2002, art. 34, alin. 1, lit. a) stagiul minim de cotizare pentru a primi indemnizatia de somaj este de 12 luni lucrate din ultimele 24 luni premergatoare inregistrarii cererii de somaj, asa ca te incadrezi in aceasta prevedere si poti primi somaj, daca indeplinesti si restul conditiilor. Numai bine!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu, trebuie sa fie consecutiv, daca erai in spania primeai somaj si la 6 luni de munca dar in tara nu stiu daca e asa

| EUSIATIT a răspuns:

Da potiprimi somaj trebuie sa ai 12 luni lucrate in 24. esti ok te incadrezi pa