| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare nelămurire si va rog pe cei care studiati in domeniu sa imi explicati care e treaba asta cu starea de urgenta in Romania din cauza coronavirusuui. Tot ce stiu este ca dureaza 30 de zile, dar se poate prelungi cu cel mult inca 30 de zile.
Pe un site am gasit aceasta afirmație: "Starea de urgenta dureaza cel mult 30 de zile, dar se poate prelungi succesiv, cu cate 30 de zile de fiecare data". Asta inseamna ca starea de urgenta poate sa fie prelungita de mai multe ori? Sau se poate prelungi doar o singura data?

3 răspunsuri:
| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Cel mult 30 de zile. Nu are voie din cate stiu sa prelungeasca mai mult.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru AnatoliyMikhailov):

Pai si daca se scapa de sub control acest virus si se agraveaza, nu ar trebui sa prelungeasca starea?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, starea de urgenta se poate prelungii de la 30 de zile la 6 luni sau chiar mai mult, pana la eradicarea completa a virusului.
Asadar se poate prelungii cu cate 30 de zile, de mai multe ori.