| Tryon a întrebat:

Salut, am o nelamurire, deci eu sunt in primul an la liceu, adica is a 9 a si sunt si navetist deoarece eu stau intr-o comuna fara liceu. Tin sa mentionez ca tatal meu e decedat. Asa deci cineva a chemat-o pe mama la primarie in comuna ca cica sa faca dosarul pentru "Bani de Liceu" care din cate am citit se pot depune dosare doar pana in 26 septembrie. Dar pe ea a chemat-o pe 30 si le-a facut atunci. Noi nu am incercat sa facem inainte pentru ca am auzit ca nu va fi aprobat dosarul eu luand si ajutor social pentru ca un parinte e decedat. Dar totusi la mama de la primarie i-a facut actele si o zis aia sa le depun la mine la liceu in oras. Sunt foarte confuz, o fi aia de la primarie prost informati? Intrebarile mele sunt urmatoarele:
Daca un parinte e decedat si beneficiez de ajutor social mai pot depune dosar de bani de liceu?
Mai este vreo posibilitate sa depun cerere din nou daca nu mai pot acum? De exemplu anul viitor.
Si in cazu meu ce e de facut? Mai are rost sa ma duc cu dosaru ala?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti- si trebuie sa depui repede acel dosar, sa primesti banii cat mai repede! In cel mai rau caz, vei primii acei bani doar cu incepere din lna depunerii.

Tu, ca elev, ai dreptul sa primesti mai multe ajutoare, cu diferite titluri (de exemplu: gratuitate la transport).
Ca orfan dupa tata, ai dreptul de pensie de urmas sau de ajutor social, "banii de copii", acei "banii de liceu", etc., iar daca ai note suficient de bune, atunci poti primi si bursa.
Stai de vorba cu dirigintele clasei pentru mai multe informatii.

| Bizon95 a răspuns:

"Noi nu am incercat sa facem inainte pentru ca am auzit ca nu va fi aprobat dosaru eu luand si ajutor social pentru ca un parinte e decedat"

aici m-ai pierdut
"ai auzit" e mai important decat realitatea asta de rahat unde DACA NU TE INFIGI ESTI IGNORAT... SIGUR

nu "crezi" ca te califici la o bonificatie gratuita, atunci NU FI PROST, confirma ideea, si cauta pe internet, pune intrebari pe TPU, DA TELEFOANE, la, primarie, liceu, inspectoratul judetean, ministerul invatamantului, AVOCATUL POPORULUI! iar toate astea DIN TIMP

altfel nu te trezesti acum ca poate am auzit prost, POATE POTAILE DE LA PRIMARIE CARE TREBUIE SA PLATEASCA DIN BUGETUL PRIMARIEI VOR SA ISI DEA SALARII MARI, NU SA ITI PLATEASCA TIE SCOALA, la fel la liceu, la fel la inspectoratul judetean

TURN THE POWER ON!

| Yuoia a răspuns:

Du-te cu dosarul ala mai repede. Cei de la Primarie stiu mai bine ca noi. Oricum, de pierdut nu ai; doar de castigat.

| EllyB a răspuns:

Sigur poți sa beneficiezi stai liniștit ca nu e o greșeală ăștia nu bani banii moca nimanui du-te i ainte cu dosarul si anul viitor va fi ok.bafta