| Ionut1231920 a întrebat:

Salut, am varsta de 17 ani, daca un minor, 16-17 ani ma ameninta pe reteaua de socializare numita "discord" cu un nume anonim (nu este numele sau de familie, numele real de buletin trecut acolo), ca o sa primesc bataie cand ies de la scoala, ca o sa fiu asteptat, daca nu vreau asta, sa ma prezint fata in fata cu el sa ne batem, si alte tampenii din astea, se poate rezolva cu o reclamatie la politie? Mesajele de pe discord in anonimat sunt o dovada suficienta? Se poate verifica? Acesta va putea raspunde in fata legii pentru faptele sale care se pedepsesc conform codului penal? Va rog sa nu tratati aceasta intrebare in gluma.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere penala, pentru amenintare, mergand la politie sau Parchet cu un parinte.

| valentin50are a răspuns:

Tu ca minor nu ai dreptul de a depune plangere penala, dar solutia ar fi urmatoarea, fii de acord sa te intalnesti fata in fata cu el, si daca tot ai de gand sa apelezi la fortele civile, poti merge insotit de un organ de politie in locul unde ati spus ca va vedeti, in consecinta, daca va fi acolo o vei rezolva daca nu, poti vorbi cu parintii pentru o plangere penala ce consta in DETERIORAREA INTEGRITATII PSIHICE MINORULUI, ALTE AMENINTARI SI VIOLENTE! Mult succesc!

| valentin50are a răspuns:

Tu ca minor nu ai dreptul de a depune plangere penala, dar solutia ar fi urmatoarea, fii de acord sa te intalnesti fata in fata cu el, si daca tot ai de gand sa apelezi la fortele civile, poti merge insotit de un organ de politie in locul unde ati spus ca va vedeti, in consecinta, daca va fi acolo o vei rezolva daca nu, poti vorbi cu parintii pentru o plangere penala ce consta in DETERIORAREA INTEGRITATII PSIHICE MINORULUI, ALTE AMENINTARI SI VIOLENTE! Mult succesc!