| mafiot1 a întrebat:

Salut care sunt gradele din Armata Romana?

Răspuns Câştigător
| okays a răspuns:

Forţele Terestre Generali: General (denumire anterioară: general de armată) – patru stele General-locotenent (denumire anterioară: general-colonel, general de corp de armată) – trei stele General-maior (denumire anterioară: general-locotenent, general de divizie) – două stele General de brigadă (denumire anterioară: general-maior, general de brigadă) – o stea Ofiţeri: Colonel - trei trese şi un galon Locotenent-colonel - două trese şi un galon Maior – o tresă şi un galon Căpitan – trei trese Locotenent – două trese Sublocotenent – o tresă Maiştri militari: Maistru militar principal - un galon plus cinci galoane drepte Maistru militar clasa I - un galon plus patru galoane drepte Maistru militar clasa II - un galon plus trei galoane drepte Maistru militar clasa III - un galon plus două galoane drepte Maistru militar clasa IV – un galon plus un galon drept Maistru militar clasa V - un galon Subofiţeri: Plutonier adjutant şef - trei galoane de 16 mm şi unul de 10 mm Plutonier-adjutant - trei galoane de 16 mm Plutonier-major - două galoane de 16 mm şi unul de 10 mm Plutonier - două galoane de 16 mm Sergent-major - un galon de 16 mm şi unul de 10 Sergent - un galon de 20 mm Gradaţi: Caporal - trei V-uri Fruntaş - două V-uri Soldat – fără însemn
Forţele Navale Amirali: Amiral – patru stele Viceamiral – trei stele Contraamiral – două stele Contraamiral de flotilă – o stea Ofiţeri: Comandor (denumire anterioară: căpitan de rangul I) - trei trese şi un galon Căpitan Comandor (denumire anterioară: căpitan de rangul II) - două trese şi un galon Locotenent Comandor (denumire anterioară: căpitan de rangul III) - o tresă şi un galon Căpitan (denumire anterioară: căpitan-locotenent) - Trei trese Locotenent – două trese Aspirant – o tresa
Forţele Aeriene Generali: General inspector – patru stele General comandor – trei stele General de divizie aeriană – două stele General de flotilă aeriană – o stea Ofiţeri: Comandor – trei trese şi un galon Căpitan-comandor – două trese şi un galon Locotenent-comandor – o tresă şi un galon Căpitan – trei trese Locotenent – două trese Sublocotenent – o tresă

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/......m%C3%A2nia
Am scris doar "gradele militare" pe google si am dat pe primul link. Ce greu, nu?

| RazvyEnglezu a răspuns:

La Forte terestre stiu pentru ca am fost prima linie in Iraq:
-Trepăduș
-Furnicar
-Moloz
-Sicriu
-Arici
-Metalurgist
-Combinator
-Mega-Super
Si seful era
Wololo.