| DorinelCabari a întrebat:

Salut, ce documente imi trebuie pentru a-mi lua actul de studii? Vreau sa depun cerere pentru somaj ca am terminat liceul si am luat Bac-ul.

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

1.Daca ai promovat examenul de bacalaureat in sesiunea iunie-iulie 2017, este prea devreme ca sa-ti primesti diploma(dureaza un timp pana ce sunt completate la centrul de examen si apoi semnate de catre presedintele comisiei de bac!). Pana ce se vor elibera diplomele, vei primi o adeverinta care atesta promovarea examenului.Pentru eliberarea atat a diplomei cat si a adeverintei ai nevoie doar de cartea de identitate.
2. Acordarea indemnizatiei de somaj NU este conditionata de detinerea unei diplome oricare ar fi aceasta ( de scoala profesionala, de bacalureat, de licenta, de master )! Altele sunt conditiile de acordare: sa fii absolvent 2017, sa nu-ti fi gasit un loc de munca in termen de 60 de zile de la data absolvirii scolii(http://www.avocatnet.ro/......tate.html)

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a ridica diploma de studii ai nevoie de buletin și chitanța de la secretariatului școlii/liceului, care atesta ca ai plătit taxele necesare pentru elaborarea diplomei. Pentru șomaj poți sa faci documentația doar dacă nu vrei sa mai urmezi alta forma de învățământ sau dacă nu vrei sa lucrezi cu forme legale. In 2013, când am terminat eu liceul, știu ca Șomajul era undeva la 250 RON/lună. Îți doresc succes și sper ca ti-am fost de ajutor!