| dobabir947 a întrebat:

Salut, daca eu am o firma, pot adăuga un minor (16-18 ani) ca asociat? Chiar și cu acordul scris semnat al tutorelui legal sau părinților sau orice alta metoda (nu moștenire)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu se poate, asociatul trebuie sa fie major, respectiv sa aiba capacitatea de exercitiu deplina.
Ca exceptie se poate obtine capacitatea de exerciu deplina si de la 16 ani, prin casatorie sau hotarare judecatoreasca.

1 răspuns:
| Brizbriz a răspuns:

Sigur, daca ai o hotarare judecatoreasca, ca minorul e emancipat