| Liviu321 a întrebat:

Salut! Exista banci (nu IFN-uri) care pot împrumuta persoane cu handicap?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate bancile pot acorda imprumuturi persoanelor cu handicap, important este ca acestia sa ai venituri cu caracter de continuitate.
Mai mult, daca persoana este incadrata la handicap grav sau accentuat poate beneficia, in anumite conditii si la anumite credite, de plata dobanzii de catre stat, conform L.448/2006, rep. in 2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 27
  (1) Persoanele adulte cu handicap grav sau accentuat pot beneficia de credit a cărui dobândă se suportă din bugetul de stat, prin transferuri de la bugetul Autorităţii Naţionale pentru Persoanele cu Dizabilităţi la bugetele direcţiilor generale de asistenţă socială şi protecţia copilului judeţene, respectiv locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti, în baza unui contract privind angajamentul de plată a dobânzii pentru achiziţionarea unui singur autovehicul şi pentru adaptarea unei locuinţe conform nevoilor individuale de acces, cu condiţia plăţii la scadenţă a ratelor creditului, dar şi cu condiţia ca valoarea creditului să nu depăşească 10.000 de euro, iar returnarea creditului să nu depăşească 10 ani. În cazul achiziţionării de autovehicule adaptate special pentru transportul persoanelor cu handicap netransferabile, dependente de scaunul cu rotile, valoarea creditului nu poate depăşi 20.000 de euro, perioada de rambursare fiind de 15 ani.
  (1^1) Persoanele care au contractat un credit în condiţiile prevăzute la alin. (1) şi cărora, în urma reevaluării, li s-a schimbat încadrarea în gradul de handicap beneficiază în continuare de aceleaşi condiţii de rambursare până la achitarea creditului."

| johnnny123 a răspuns:

Singurul lucru care conteaza din punctul de vedere al bancii este daca persoana care solicita creditul prezinta suficiente garantii ca poate returna creditul+dobanda.

Handicapul poate scadea "scorul" evaluarii, dar daca persoana respectiva are un venit suficient de mare si de sigur nu exista niciun motiv sa nu primeasca credit.

| Vântulalb a răspuns:

Nu are legatura handicapul cu creditul. Conditia este sa fii angajat si sa ai un venit din care sa poti returna creditul (sa platesti ratele). Importanta este siguranta locului de munca. Ca nu e temporar, sau sa fie riscul sa se inchida unitatea.

| Alexia26 a răspuns:

DAca nu poti rambursa creditul din indemnizatia de handicap?