| canazar94 a întrebat:

Salut grup, am și eu o problema,acum o luna am cumpărat o masina second-hand de la un cunoscut, acesta mi-a zis ca îmi da fiscalul dupa o săptămână sau doua ca trebuie sa plătească o datorie si dupa îmi da, dupa ce a trecut timpul asta îmi zice ca nu poate sa-mi dea ca are datorii mari la stat și nu îmi da. Eu am apucat de ]i-am platit masina si am facut doar contractul de vânzare cumparare la o firma de acte din oraș și atat, ce e de făcut? Va rog sa ma îndrume cineva care știe, fără păreri deplasate.

5 răspunsuri:
| RtzsA a răspuns:

Nu poti sa mai faci nimic in legatura cu asta, nu trebuia sa il ei pe incredere.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Restituie masina si sa-ti restituie banii. Spune-i ca daca nu o face o sa-i faci plangere penala pentru inselaciune sau o sa-l dai in judecata pentru nerespectarea contractului.
P.S. Am vazut destule situatii de acest gen si ma tot mir cum de sunt atat de naivi unii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii dai masina inapoi, iti da banii înapoi si cumperi de la altul.

| Violleta2022 a răspuns:

Vanzatorul are obligatia ca la vanzarea automobilului sa-ti dea si fiscalul.
Trebuia sa nu cumperi masina fara fiscal, fiindca acum nu o poti inmatricula si ncii cirucula cu ea.
Restitui masina si ceri sa-ti restituie banii.

regis
| regis a răspuns:

Certificatul fiscal nu mai este necesar la inmatriculare, a fost inlocuit cu o ștampilă pe contractul de vanzare cumparare. Pentru a obtine acea stampila nu trebuie achitate toate datoriile, ci doar impozitul aferent masinii în cauză.